1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Yerli Otomobile Fuar’dan başlayabiliriz
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli Otomobile Fuar’dan başlayabiliriz

A+A-

Konya uluslararası platformda sanayisi ile ün yapmış, Türkiye başta olmak üzere ticarette önemli bir lokomotif şehir haline gelmiştir.

Konya sanayisi ile ünlü olduğu gibi aynı zamanda da tarımın başkentidir. Konya hem sanayi hem de tarım sektöründe kendini giderek geliştirmeye başlamıştır. Üretilen her şey hem şehre hem de ülkeye ekonomik anlamda büyük destek veriyor. Bu bağlam da birçok istihdam sağlanıyor. Yani Konya demek ticaret demektir. Konya’da böyle bir potansiyel varken bu potansiyeli değerlendirmek ise, yetkililere düşüyor.

Fuarcılık’ta önemli bir mesafe kaydeden Konya dünyanın dört bir tarafından ziyaretçiyi kendisine çekebiliyor. Şimdi elimizde böyle bir fırsat varken, bunu neden değerlendiremiyoruz? Ben size açıklayacağım. Evet, Konya yerli otomobil üretimine ve yedek parça üretimine aday olarak gösterilen illerden bir tanesi. Hem coğrafi yapısıyla, hem de sanayi potansiyeli ile Konya yerli otomobil için en ideal illerden biri.

Ama her nedense hala belirli bir mesafe sağlayamadık. Konya Ticaret Oda’mız, Konya Sanayi Odamız, Konya Ticaret Borsa’mız, Konya Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız neden bu konuyla daha çok bir şekilde ilgilenmiyor? Yani girişimlerin yeterli olmadığını ya da kamuyla yeteri kadar paylaşılmadığını düşünmeden edemiyorum. Önemli bir gelişme olursa duyardık elbet…

Yerli otomobil için adayız demek yetmiyor ki!

İşte bunun içinde elimizi çabuk tutup Konya’da yerli otomobil üretimini artık yapılması gerekiyor. Yerli otomobilin tasarımının, geliştirilmesi, üretimi ve yedek parçanın biran önce sağlanabilmesi için, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile sürekli temas halinde olunması gerekiyor.  Bakın bizim çok önemli iş adamlarımız var. Elbette kolay bir iş değil. Ama bugün yapamazsak ne zaman yapacağız? Üretim için önümüzde belirli bir takvim var. Bu takvimi iyi değerlendirmek gerekiyor.

“TÜYAP Araba Fuarı için can atıyor”

TÜYAP Fuarcılık A.Ş’nin yıllardır Konya’da Araba Fuarı düzenlemek için çalışmalar yaptığını bizzat ben biliyorum. Yani hem yerli otomobil üretelim diyoruz, hem de Araba Fuarı bile düzenleyemiyoruz. Araba Fuarı’nın Konya’da geleneksel olarak düzenlenmesi yerli otomobil için Konya’yı daha da güçlü kılacaktır. Yani Oto Show Fuar’ını düzenli olarak ilimizde yapmayı becerebilirsek, birçok araba markasını da ilimize çekebiliriz. Şimdi önümüzde 2018 için, birçok fuar mevcut. Ancak Yerli Otomobil üretimine; öncelikle Araba Fuarı düzenleyerek başlayabiliriz… Saygılar.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum