Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli Tohum

A+A-

 

Yerli tohuma yerel tohum veya atalık tohum da denilmektedir. Bu tohumlar yüzyıllardır Anadolu’da kullanılmakta olan DNA’sıyla ve genetiğiyle oynanmamış tohumlardır.

Yerli tohumlardan elde edilen sebze ve meyvelerden alınan tohumlar bir sonraki ekim döneminde ekilerek çoğaltılabilen tohumlardır. Kısır veya hibrit değildirler. Bu tohumlar uzun yıllar kullanılabilirler. Yerel tohumlar saftır, doğaldır ve doğurgandırlar. Genetik dizinleriyle oynanmamış ve tohumların yapısına insan eliyle müdahale edilmemiştir.

Yerli tohumlar, hibrit tohumların piyasaya çıkarılmasıyla tehlikeye girmiştir. Bulundukları bölgenin çevre, iklim, toprak koşullarına uyum sağlamışlardır. Bu tohumlar mutlaka gelecek nesillere çoğaltılarak aktarılmalı, bu zincir koparılmamalıdır.

Yerli tohumlar hibrit tohumlara göre daha az su ve gübreye ihtiyaç duyar. Hastalıklara ve zararlılara karşı daha dayanıklıdır.

Yerli tohumlar lezzet ve besin değeri açısından çok üstündür.

 “Hibrit tohumdan üretilmiş domateslerin ne tadı var ne kokusu

 “Sebzelerin tadı sanki saman gibi” “Şekilleri bozuk domatesi, salatalığın sağında solunda parmak, burun ,boynuz çıkmış” bütün bunların hepsine  hepimiz şahidiz.

Artık eski meyve ve sebzelerin tadını bulamıyoruz. Bunun sebebi yerel tohumların terk edilmesi ve yerine genetiği ile oynanan, hızlı bir şekilde dayanıklı ürün verebilen hibrit ve GDO’lu tohumların tercih edilmesidir. Bu tohumlar hızlı şekilde ürün veriyor, raf ömrü uzun ama besin değerleri düşük ve lezzetsiz oldukları hepimizin malumudur.

Geleceğimizi düşünerek

GDO’lu ve hibrit tohumların kullanılması yerli tohumlarımızın varlığını tehdit etmekle kalmıyor, biyolojik çeşitliliği de tehdit ediyor. Sağlığımız için çocuklarımız için, gelecek nesillerimiz için, doğa için GDO’lu ve hibrit tohumlar ve bu tohumların ürünlerinden uzak durmalıyız. Yerel tohumlarımızı korumalı, çoğaltmalı ve paylaşmalıyız. Yerli tohumlar ile kendi mahsulümüzü elde etmeliyiz.

Şehirlerde yaşıyor olmak bile mazeret değildir. Küçük bir hobi bahçesinde, balkonda ya da bir saksıda kendi ürünümüzü yetiştirebiliriz. Bu uygulama sağlıklı olduğu kadar keyiflidir. Çocuklarımızın da toprakla tohumla tanışmasını temin etmiş ve onlara tarımsal bir üretimin zevkini tattırmış oluruz.

Yerli tohum tercih eden üreticileri desteklemeliyiz.

Hoşça kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.