1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yerli tohum kullanımı artacak
Yerli tohum kullanımı artacak

Yerli tohum kullanımı artacak

Yerli tohum kullanımı artacak

A+A-

Yerli ve milli üretime katkı sağlamak istediklerini aktaran Bakan Pakdemirli, “5 araştırma enstitümüz, 7 üniversite, özel sektörden 3 firmayla kışlık sebze tohumculuğunda yerli tohum kullanım oranını yüzde 30'lara, akabinde uzun vadede yüzde 50'nin üzerine çıkarmak istiyoruz” dedi.

 

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen 7 üniversiteyle birlikte Selçuk Üniversitesi’nin de paydaşları arasında yer aldığı ‘Kışlık Sebze Yetiştiriciliğinde Hat ve Çeşit Geliştirme Projesi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, üniversite rektörleri ve paydaş kurumlar katıldı.

Proje ile yerli çeşitleri geliştirmek, yerli ve milli üretim stratejisine katkı sağlamak istediklerini vurgulayan Pakdemirli, “Amacımız, 5 araştırma enstitümüz, 7 üniversite, özel sektörden 3 firmayla kışlık sebze tohumculuğunda yerli tohum kullanım oranını ilk olarak yüzde 30'lara, akabinde uzun vadede yüzde 50'nin üzerine çıkarmak. Bunun için kışlık sebze türlerinden, ülkemizin üretiminde ilk 10 sebze türü içinde yer alan ve yetiştiriciliğinde yabancı kökenli hibritlerin yoğun olarak kullanıldığı soğan, havuç, marul, kırmızı baş lahana ve brokolide gen havuzlarını genişleterek amaca uygun yeni hat ve çeşitlerin geliştirilmesini hedefledik” dedi

902 üretici firma

Türkiye’de Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş sertifikalı tohum üretimi yapan 902 üretici firma bulunduğunu belirten Bakan Pakdemirli, "Üretici firma sayısı 2002'de 150’ydi, şimdi 902 oldu. Yani 17 yılda firma sayısında gerçekleşen 6 kat artış, 6 kat artan girişimcilik demek. Yine bu firmalar aracılığıyla çiftçilerimizle 2018 yılında 53 bin üretim beyannamesi yapılarak, tarla, depo ve laboratuvar kontrollerini sağlamak suretiyle 3,9 milyon dekar alanda sertifikalı tohum üretimi yapıldı. Sertifikalı tohum üretimi, 2002'den beri 7 kattan daha fazla artarak 2018 yılında 1 milyon 60 bin tona ulaştı. 2023 hedefimiz ise 2 milyon ton üretim ve 500 milyon dolarlık ihracat. TAGEM bünyesinde 3 bin türe ait, 121 bin tohum örneği saklanıyor. Ben buradan açıkça davet ediyorum, çeşit ıslah etmek ve teknoloji geliştirmek isteyen üniversitelerimiz ve özel sektörümüz buyursunlar TAGEM'i ziyaret etsinler" diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, konuşmaların ardından projede yer alan paydaş kurumlardan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’e ve temsilcilere plaket takdim etti. (Konya’nın Sesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.