1. YAZARLAR

  2. Serkan Karataş

  3. Yerli Yazılımın Neresindeyiz?
Serkan Karataş

Serkan Karataş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli Yazılımın Neresindeyiz?

A+A-

Teknolojinin temelini oluşturan en önemli girdi yazılımdır. Bugün akıllı telefonlarımızdan gönderdiğimiz mesajın veya banka ATM'sinde yaptığımız bir para transferinin ardında hep bir yazılım mevcut. Peki, tüm bu yazılımlar nerede üretiliyor ve ekonomik sonuçları neler?

Elbette bu sorunun yanıtına dair kafamızdakiler hemen hemen herkesle aynı. Teknoloji üretsek bile bunun niteliğini oluşturacak olan uygulamaların çoğunu ihraç ediyoruz. Dünya genelinde milyarlarca dolarlık bir piyasası olan yazılım sektörünün değeri ya da önemi diyelim, ülkemizde yeni yeni üzerinde durulmaya başlanan bir konu haline dönüştü.

***

Mühendislik kalitemiz yükselmeye devam etse de, tüm bunların ortak paydaşlarını henüz karşılıyor değiliz. Zira sektörün hızlı bir büyümeye yaşadığı aşikar. Ve eleman sayısı da çoğu zaman yetersiz. Fakat en önemli sorunlardan bir başkası ise, mühendisin salt yazılımı üretecek yeterliliğe sahip olmaması. Bunun için ara form denilebilecek girdilere de ihtiyaç var. Ve bu girdileri karşılayacak işin uzmanları gerekiyor. Örnek verirsek sağlık sektörü için bir yazılım geliştirilirken bunun fizibilitesini yapabilecek ara insan kaynaklarına da ihtiyaç duyuluyor.

Sektörde sadece bilişime yönelik, ağ yönetimi, veri tabanı, web, teknik servis gibi paydaşların da sürecin içerisinde yer alması gerekiyor. Tüm bunları karşılayacak altyapıya henüz erişmiş değiliz. Ondan ötesi çıkan ürünlerin pazarlanması noktasında strateji üretimlerini de sağlamamız gerekiyor. Bunun için elbette bu işin eğitiminin verildiği okulların programlarının da gözden geçirilmesi gerekiyor.

Bilginin üretim faktörlerinde sebep olduğu dönüşümün bir sonucu olarak ortaya çıkan bu sektörde, Türkiye gibi potansiyellerini yeniden keşfeden ülkeler için, bu sektörde pastanın payından yararlanmak büyük önem arz ediyor.

***

Yazılım sektörünün ekonomide faaliyet gösteren tüm sektörlere öncülük ettiğini biliyoruz. Bu gerçekle hareket edersek hem politik manada hem de stratejik manada gerçekleştirilecek uygulamalar hepimize yön vermesi adına oldukça önemli.

Türkiye’nin potansiyellerini yeniden keşfe ve bunun yanı sıra potansiyellerine yeniden işlerlik kazandıracak donanıma sahip olması gerekiyor. Yoksa yıllar sonra söylenecek “bu sektörde geç kaldık” sözü hiçbirimize bir şey kazandırmayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.