1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Yeter ki Hz. Mevlana’yı anlayalım
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeter ki Hz. Mevlana’yı anlayalım

A+A-

Konya, Türkiye ve hatta dünyanın en önemli İslam âlimlerinden ve tasavvufunun en önde gelen isimlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı insanlığın mutlak anlaması gerekiyor.

Hz. Mevlana Konya başta olmak üzere, tüm dünya için evrensel bir değerdir. İnsanlığa vermiş olduğu mesajlar ile dikkat çeken ve dünyanın en önemli şahsiyetleri arasında yer alan Hz. Mevlana’ya sadece törenlerde değil, her daim sahip çıkmak ve eserlerini nesilden nesile aktarmak gerekiyor. Sevgi ve hoşgörü ile ince mesajlar veren ve insanlığın doğru yolu bulmasında etkili olan Hz. Mevlana’yı bugün hala konuşabiliyorsak, onun bizlere kazandırmış olduğu ilkeler sayesindedir. Çünkü Hz. Mevlana gibi bir değer insanlığa rehber olduğu gibi, hakkı ve hakikati her daim gözetmiş bir şahsiyettir.

Allah’a kulluk etmenin önemine vurgu yapan, İslam dininin sevgi ve hoşgörü olduğunu anlatan, hayatı boyunca insanlığa mesaj veren Hz. Mevlana aslında barışın da sembol isimlerinden birdir. Çünkü onun öğütlerin de ya da sözlerinde daima sevgi, birlik, beraberlik ve hoşgörü vardır. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Hz. Mevlana’nın eserlerini yani Mesnevisini birçok dile çevirdiğini, farklı ırkta olan insanların da bu eserleri okuması için çalışmalar yürüttüğünü biliyoruz. Tabi bu çok önemli bir çalışma. Ben bu eserlerin dünyaya yayılmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımızı canı gönülden de kutluyorum.

“O zaman sevgi ve hoşgörü olacak”

Ama şura da bir hususu da dikkat çekmek istiyorum. O mesneviyi mutlaka her insanın okuması ve anlaması gerek. Yani Hz. Mevlana gibi bir değeri gerçekten anlayabilirsek, insanlığa bakış açımızda değişecek. Lakin Mesnevi’yi anlamıyorsak bile, sözlerinden, öğütlerinden yola çıkarak, ne demek istendiğini rahatlıkta anlayabiliriz. Tabi Hz. Mevlana’yı anlamak içinde biraz çabalamak gerek. Çünkü Hz. Mevlana hiçbir sözünü boşa söylememiştir.

Hz. Mevlana’yı anlandığımız zaman emin olun ki, insanlar arasında o zaman kutuplaşma söz konusu bile olmayacak. Her daim sevgi ve hoşgörü olacak. Zaten İslam dininin amaçlarından biri de barışı sağlamak değil mi? O yüzden Hz. Mevlana gerek kişiliği gerekse öğütleri de aslında barışın simgesidir diyebiliriz.

Şimdi Konya’da Uluslararası Hz. Mevlana’yı anma etkinliklerini kutluyoruz. Bu özel tören insanlığa da aslında bir mesajdır. Hz. Mevlana’nın dediği gibi, ‘Gel Ne olursan yine gel” sözünü ben tekrardan hatırlatmak istiyorum. O yüzden gelin, Konya’ya, Hz. Mevlana’ya gelin… Çünkü Hz. Mevlana insanlığın ve tüm dünyanın önemli bir değeridir.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum