1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Yiğit’ten Dal’a tepki
Yiğit’ten  Dal’a tepki

Yiğit’ten Dal’a tepki

Yiğit’ten Dal’a tepki

A+A-

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, son günlerde okulların açılmamasıyla ilgili eğitim iş kolundaki sendikaların suçlanmasının yanlış olduğunu söyledi.

Okulların açılmasına dair tartışmalardan bilimsellikten uzak olduğunu belirten Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Bunun son örneği, Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal olmuştur. Dal, okulların açılmasına dair tartışmada bilimsellikten ve empatiden uzak biçimde eğitimcileri, eğitim sendikalarını suçlamıştır” ifadelerini kullandı.

Özgür Ulaş Yiğit, eğitimcilerin haklı mücadelesinde her zaman yanlarında olacaklarını kaydederek şunları söyledi: “Dünyanın birçok ülkesinde, pandemiye rağmen okulların açılıp açılmayacağı, açılacaksa tedbirlerin nasıl olacağı hararetli bir konu olup, öyle ki bazı ülkelerde okullar önce açılmış, ardından riskin tırmandığı görülerek tekrar kapatılmıştır. Sayın Dal’ın yaptığı talihsiz açıklama da eğitimi ve eğitim emekçilerinin haklarını gözeten her kesimin, şahsın canını sıkması tam da bu yüzdendir. Açıklamaya göre eğitimcilerin bazılarının hayatlarından endişe duyduklarını sosyal medyada anonim hesaplarla duyurması da Nurullah Dal'ın ve dolayısıyla birçok özel eğitim kurumu sahibinin canını sıkmıştır. Bu can sıkıntısının nedeninin hesapların anonim olması nedeniyle fişleme yapılamaması olduğu açıktır.  Eğitim-İş olarak sendika ağzı ile uyarıyoruz: Esnaf zihniyetiyle, dükkan gözüyle baktığınız o kurumların pandemi koşullarında açılıp açılmayacağı, bilimin konusudur. Normali, tartışmanın taraflarının (birçok ülkede olduğu gibi) verilerle, dayanaklarla konuşup en makul kararın alınmasını sağlamasıdır. Öğretmenin, öğrencinin ve bulaşı ihtimali nedeniyle velilerin canını küçümseyen bu anlayışa hiçbir zaman cevapsız kalmayacağız. Üyemiz olsun olmasın, her eğitimcinin haklı kavgasında her zaman var olacağız.” (Konya’nın Sesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.