1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Yılbaşı ve Mekke
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yılbaşı ve Mekke

A+A-
 
Geçen yıl tam da yılbaşı öncesi Rusya’ya gitmem gerekmişti. Biz oradayken, 25 Aralık günü bazıları Noel kutlaması yaptı bazıları ise kutlamayı 7 Ocak’ta yapacaklarını söyledi. 31 Aralık veya 1 Ocak’ta dini bir bayram, dini bir kutlama yok. Daha önce İngiltere’de yaşadığım dönemde öğrendiğimden farklı değil durum. Yılbaşı dini bir bayram olmaktan ziyade, yeni planlar, yeni hayaller vesilesi ile yapılan bir eğlenme vesilesi. Kapitalist sistem böyle güdülemiş insanları.
*
Yılbaşı genel ve özet olarak, içinde bulunulan yılın bitimi ve yeni yılın başlangıcı. Dünyada en yaygın kullanılan, dünyanın güneş çevresindeki 365 günlük hareketini esas alan Gregoryen Takvimi’ne göre 1 Ocak yılbaşı olarak adlandırılıyor. Ay’ın, Dünya çevresindeki 12 tur üzerinden 354 günlük hareketini esas alan Hicri Takvime göre yılbaşı Muharrem ayının 1'i oluyor... Bu fark sebebi ile Miladi takvime göre Hicri yılbaşı ve hicri takvim ile takip edilen olaylar her yıl 11 gün önce geliyor.
*
Mevsime göre yılbaşı takip edenler de var. Örneğin, Çin’de yılbaşı her (Miladi) yılın ilk kameri ayının yeni Ay gününde kutlanıyor. Bu da kışın bitmeye başlayıp, ilkbaharın beklendiği günlere denk geliyor. Bize bazı yasaklar ile unutturulan Nevruz da Türk, İran ve bölge ülke kültürlerinde ilkbaharın gelişi ile yılbaşı olarak kutlanıyor.
*
İslam tarihinin en önemli olaylarından birisi olan Mekke'nin fethi ise Müminlerin, Müşriklere galip gelmesinin bir anısı olarak kutlanmaya değer bir gündür ve Hicri takvime göre 20 Ramazan 8, Miladi takvime göre 11 Ocak 630 tarihine denk geliyor. İslam tarihine ait olayları Hicri takvim ile takip ederek, Miladi takvimde her yıl 11 gün önce anmamıza, kutlamamıza rağmen Mekke’nin fethi kutlamasını yılbaşına denk getirme çabasının bazı ortam ve zihinlerde iyi niyet ve samimiyet açısından izaha muhtaç durumlara sebep olduğunu gözden kaçırmamak ve Müslümanların her şeyden önce bilgili, bilinçli ve dürüst olmasının tebliğ başarısı için ön şartlar arasında olduğunu hatırlamak gerek.
*
Müminlerin, Mekke’nin Fethi zaferine rağmen, zaman içinde fethedilen Mekke’deki müşrik fikir ve gelenekleri farkında olmadan benimseme çelişkisini, Avrupa’yı fetheden Osmanlı’nın bir süre sonra Avrupalılaşma çabasına girmesine benzetiyorum… Bu elbette farkında olarak ve istenerek yapılan bir davranış değil ancak bu ham davranış biçimi “Cehenneme giden yolların iyi niyet taşları ile döşenmiş olduğu” gibi, fikri altyapısı olmadan, enine boyuna düşünmeden, o anlık durumu kurtarır görünen “iyi” niyetli bazı hareketlerin toplumda kabul görmesi sonucu oluşan kısırdöngülerin kişisel algıları da kısırlaştırarak, düşünce sistemine, kültüre ve sonuçta dini inançlara hakim olmasının kapısıdır.
*
Unutmadan, Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanlar insanlığın temel gıda maddesi olarak değerlendirilirken, Noel için ile kesilen çamlar çöpe dönüşerek bir doğa katliamına yol açmaktadır. Ağaç yerine plastikten yapılan çamların ise kimyasal içeriği sebebi ile bir çevre felaketi olduğu ayrıca dikkat çekilecek bir konudur.
*
Dini kutlama şekillerimiz üzerinden kavga üreten, kim daha vahşi yarışına götüren ilkel fikirler yerine bilinç ve barış getirmesi dileği ile yeni yılınız kutlu ve hayırlara vesile olsun. 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.