1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. YILDIZ FUTBOLCU EĞİTMEK
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

YILDIZ FUTBOLCU EĞİTMEK

A+A-

Kulüplerde altyapılarda ve futbol okulu dediğimiz yerlerde "yıldız" veya "özel" sporcu/futbolcu yetiştirilmez. Antrenörlerin antrenmanlarda yıldız veya özel futbolcu yetiştirme diye eğitim programı ve buna yönelik çalışması olamaz. Çünkü alt yapılarda öncelikle doğru, amacına yönelik, bilimsel ve sporcuların kendi yaş düzeylerine yönelik eğitim ve programlar olmalıdır. Verilen bu doğru eğitim programla amaca uygun iyi oyuncular yetiştirilir.
Belli kriterlere uygun futbolcu yetiştirirken, verilen eğitim doğru, açıklayıcı ve kendi yaş gruplarına göre, genetiksel özellikleri farklı ve ayrıksı özelliği olanlar yıldız futbolcu olmaları mümkündür. Yani yıldız futbolcu diye küçük gruplarda böyle bir yaklaşım olmaz ve yetiştirilmez, yıldızlığa olmaya uygun özelliği varsa ve almış doğru eğitimlerin içinde kendisini yetiştirir, geliştirir. Bu kendiliğinden olacak bir süreç değildir.  Doğru verilen eğitimle bilimsel olarak ifade şekli ile ve kendi yaşlarına uygun eğitimin içinden kendisini ortaya çıkarır. Şöyle bir örnek gösterirsek tarlaya bir ürün ektiğinizi düşünün ve bu ekinlerin hepsinin başakları olduğunda onların vereceği ürün miktarının orantılı olduğunu düşünün, verimlerin verim artıkça ürünlerin kendi içinde değerli olduğu anlayıp farklılıklarını göreceksiniz. Sporcular içinde bu böyledir, kendi yaş gruplarında almış oldukları eğitimler ne kadar doğru olup olmadığını eğitim verdiğinde ne gibi sonuçlar aldığımızı görebiliriz. Bunun için alt yapılarda sporcuları yeteneklerine göre sınıflandıralım/sınıflandırmalıyız.

‘ İyi ekim iyi ürün, Doğru eğitim iyi sporcu YETENEK’   

Kısacası altyapılarda sporculara vermiş olduğunuz eğitim ne kadar doğru ve ne kadar verimliyse geri bildirim dediğimiz duruma geldiğinde alacağınız reaksiyonda ona göre olmalıdır altyapılarda ve futbol okullarında eğitiminiz, organizasyonlarınız ne kadar doğru ise, üst yapılara gelindiğinde, yaş seviyesine uygun ve bilimsel ise oyuncularınızın çoğu iyi futbolcu, hatta içlerinden bazıları da "yıldız" futbolcular olabilirler.

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.