1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yılsonu hedeflerin gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz
Yılsonu hedeflerin gerçekleşeceğini  tahmin ediyoruz

Yılsonu hedeflerin gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz

Yılsonu hedefleringerçekleşeceğini tahmin ediyoruz

A+A-

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, “Konjonktürde olası olumsuzlukların yaşanmaması durumuna göre hedefler noktasında bir istikrarın yaşanacağını düşünüyoruz” dedi.

 

Mevlüt Boyalı

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, güncel ekonomik gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Küresel ve ulusal piyasaları değerlendiren Sinacı, “Yılın ilk Enflasyon Raporu’nu yayımlayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası  enflasyon tahminlerini değiştirmedi. Enflasyonun 2020 yılında yüzde 8,2,  2021 yılında yüzde 5,4 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İş dünyası olarak son dönemde yapılan vergi ayarlamalarının enflasyon üzerinde aşağı yönlü etki yapması, petrol fiyatlarındaki yükselişin enflasyon üzerindeki etkisinin sınırlı olması, sıkı para politika duruşunun sürdürüleceğini öngörmekle birlikte uluslararası konjonktürde olası olumsuzlukların yaşanmaması durumuna göre hedefler noktasında bir istikrarın yaşanacağını düşünüyor, gerek faizler ve gerekse de enflasyon konusunda yıl sonu hedeflerinin gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Enflasyon verilerini de değerlendiren Başkan Sinacı, “2019’u yüzde 11,84 seviyesinde tamamlayan yıllık TÜFE enflasyonu 2020’nin ilk ayında yüzde 12,15 oldu. Aynı dönemde yıllık Yİ-ÜFE enflasyonu da 2019 sonundaki yüzde 7,36 seviyesinden yüzde 8,84’e çıktı.

Fiyatların aylık bazda yüzde 4,7 yükseldiği gıda ve alkolsüz içecekler grubu Ocak ayı enflasyonuna 106 baz puan ile en yüksek katkıyı yaptı. Meyve ve sebze fiyatlarındaki hızlı artışlar bu gelişmede belirleyici oldu. Gıda grubunu 26 baz puanlık katkıyla çeşitli mal ve hizmetler grubu izledi. 2019 Yılı sonu ve yılın ilk ayında döviz sepetinde yaşanan yükselişin önümüzdeki dönemde ilk aylarda enflasyonun seyrine olumsuz yansıyabilecekken, alkol ve tütün ürünlerine yılın ilk yarısında zam yapılmayacak olması ve iç talep kaynaklı enflasyonist bir baskının henüz hissedilmemesi enflasyon görünümünü destekleyen gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor. Enflasyon üzerindeki yukarı ve aşağı yönlü risklerin dengeli bir seyir izlemesi nedeniyle, TCMB 30 Ocak’ta yayımladığı Enflasyon Raporu’nda 2020 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminini yüzde 8,2 seviyesinde bıraktı. Söz konusu seviyelerin ulaşılabilir olması açısından döviz kuru ve faiz indirimlerinin önemli olacağı kanaatindeyiz” ifadelerini kullandı.

İşsizlik arttı

Ekim dönemi rakamlarına göre işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 608 bin kişi artarak 4 milyon 396 bine çıktığını anımsatan Sinacı, “Ekim dönemi işsizlik oranı 1,8 puan artışla geçen yılın aynı dönemine göre artarak yüzde 13,4'e yükseldi. 15-24 yaş arası grubu kapsayan genç işsizlik oranı 3 puan artışla yüzde 25,3'e oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 527 bin kişi azalarak 28 milyon 343 bin kişi, istihdam oranı ise 1,6 puanlık azalış ile yüzde 45,9 oldu. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 270 bin, sanayi sektöründe 30 bin, inşaat sektöründe ise 305 bin kişi azalırken, hizmet sektöründe çalışanlarda 78 bin kişilik artış gerçekleşti. İstihdam edilenlerin yüzde 17,9’u tarım, yüzde 20,0’si sanayi, yüzde 5,8’i inşaat, yüzde 56,3’ü ise hizmet sektöründe yer aldı” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.