1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yoksulluğun Derinleşmesi Tehlikeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yoksulluğun Derinleşmesi Tehlikeli

A+A-

Son birkaç aydır döviz kurlarının artışıyla birlikte ithal ürünler zamlanırken, yerli ürünlerinde fiyat artışını da tetikliyor. Diğer yandan enflasyon rakamlarının artışının frenlenemeyişinden dolayı da yeni zamların bekletildiği tartışılıyor. Gerek döviz yükselişlerinden gerekse enflasyon artışında dolayı zamlanan ürünlerin çoğunluğunu da gıda ürünleri oluşturuyor. Tabi ki bu tablodan etkilenenlerin başında ise asgari ücretliler, sabit ve dar gelirliler ile emekliler geliyor. Dövizin yükselişi karşısında TL kaybını da düşünürsek, bu olumsuzluklardan en çok etkilenenlerin durumu oldukça vahim olduğu kadarda düşündürücüdür. Gereken tedbirler alınmazsa geçim sıkıntısı yaşayan tüm kesimler zorlanacak ve günü kurtarma derdine düşecektir.Bütün bunların sonucunda Gıda ürünlerinden başlayıp, birçok üründe satın almalar azalarak, yoksulluğun derinleşmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalınacaktır.   

***

Temmuz ayına göre Ağustos ayında döviz kurlarında yaşanan yüksek oranlı artış enflasyon yoluyla halkın yoksulluğunu derinleştiriyor.Son bir yıllık dönemde açlık sınırı yüzde 22,93 oranında yükselirken, yoksulluk sınırı ise yüzde 18,77 oranında artış kaydetti. Enflasyon karşısında her zaman korunaksız olan dar ve sabit gelirliler arasındaki yoksulluk ve açlık riski giderek arttığı görülüyor. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge Birimi’nin yaptığı araştırmaya göre, dört kişilik bir ailede açlık sınırı Ağustos’ta bir önceki aya göre 34,2 lira artarak 2 bin 164 liraya ulaşıyor.Gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 172 liralık artışla 5 bin 955 lira düzeyine çıkıyor. Gıda ve gıda dışı ihtiyaçların insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekilmeden karşılanabilmesi için gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise 206 liralık artışla 8 bin 119 lira oluyor.Ağustosta açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 1,61, gıda dışı harcamalar yüzde 2,98, yoksulluk sınırı da yüzde 2,61oranında artıyor.

Son bir yıllık dönemde ise açlık sınırı yüzde 22,93, gıda dışı harcamalar yüzde 17,33,yoksulluk sınırı da 18,77 oranında artış kaydediyor.

Gıda harcamalarındaki artışta süt, yoğurt, yumurta, et, zeytin ve diğer gıda ürünleri gibi harcama kalemlerinde yaşanan artışlar belirleyici oldu.

***

Sonuçta dört kişilik bir ailenin yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarları aydan aya artmaya devam ediyor.

Hayat pahalılığında zar zor geçinen ve endişe içinde olan insanların rahatlatılması gerekiyor.

Tabi ki bunu da geç kalmadan yapacak olanda devleti yönetenler ve siyasi iradedir.

Artık giderek artan gıda dâhil bütün ürünlerdeki zamlar sonucunda azalan alışverişler piyasayı daraltırken, beraberinde de yoksullaşma tehlikesini de getiriyor.

Umarım alınacak tedbirler ve yapılacak olanlar ülkemizi bu endişelerden uzaklaştırır.

Ne derseniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.