Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yönetilemiyoruz

A+A-

Zamlar kaç koldan saldırıya geçtiler belli değil.

Maliyetler arttığı için diye bir girizgâhları var zam yapanların, zam yapacak olanların ve niyetlenenlerin.

Maliyetlerin artığına bir lafım yok doğrudur inanırım da, biz bu maliyetlerin altında dağıldık, ezildik kaldık. Bu ahvalimize bakacak kimse yok mu, diyen bizlere de bakan yok, aldıran yok.

Daha utanılmasa, neden kıyıda köşede üç-beş kuruşunuz yok, neden aldığınız ücretlerle tasarrufa yönelmiyorsunuz denecek?

Paramız vardı da, tasarruf mu etmedik diyoruz, duyan yok! Tasarruf konusunda suçlu, zam yapanlar fiyatları fahiş olarak artıranlar değil. Tüketici suçlu, günah keçisi sen-ben, öteki-beriki, yani hepimiz! Çıkarcı ve fırsatçıların tamamı sütten çıkmış ak kaşık! Tasarruf etmesini bilmiyorlar, suyu fazla harcıyorlar, elektrik sabaha kadar yanıyor, doğalgaz evin bütün odalarında tam kapasite kullanılıyor demeye getiriyorlar!

Bunun adına hem suçlu, hem güçlü denir! Yani bile bile lades!

Vatandaşın tek bir odasında elektrik yandığını, mecbur kalınmadıkça bir odanın dışında doğalgazın yakılmadığını, su kullanımına azami ölçülerde riayet edildiği kime anlatsak acaba?

Bizimle yaşamayanlar veya bizim şartlarımızda yaşamayanlar ne bilecek, kime inanacak.

İnanmak istemeyenler tarafından açıklama üzerine açıklama yapılıyor!

Bu açıklamayı yapanlar, bu kadar atıp savurduklarına göre, kendileri nasıl tasarruf yapıyorlar diye hiç mi merak etmiyorsunuz? Şahsen ben ediyorum.

İnsanımızla dalga geçer gibi yaptıkları açıklamaları da, hiçbir zaman hak etmedik, hak etmiyoruz. Bu halk bu açıklamayı yapanlara kendilerini yönetmeleri için oy verdi, oy vererek yetki vermesini bilen halk, o yetkiyi almasını da bilecektir kanaatindeyim. Zaman her vatandaşımıza seçimleri konusunda güzel bir ders verdi, veriyor. 

Bana da... Orta halli vatandaş olarak değil mal sahibi olmak, birikim yapmak elimizde olanları bile koruyamıyoruz. Evini, arabasını satanlar kervanına her gün yüzlerce kişi ekleniyor. İşler tamamen durdu esnaflar için.

Çiftçi zaten malumunuz... Zor günlerden geçtik biteceğini umarak lakin yeni günler yeni zorluklara gebe gibi görünüyor. Her geçen gün işsizlerin sayısı, kapanan iş yerlerinin sayısı artıyor.

Aile içi şiddet, kadına şiddet hat safhada. Evine ekmek götüremeyenlerin, iflas edenlerin intihar haberlerini gün geçmiyor ki haberlerde izlemeyelim. Bu böyle gitmez, bir an önce nasıl, ne tedbirler alınacaksa alınsın. Ya değilse ne esnaf, ne çiftçi ne de bir iş kalacak devlet kapısından başka.

Dediğim gibi bende seçimlerimin sonucunu yaşıyorum, şimdilerde keşke babamı dinleyip de neden memur olmadım düşüncesi beynimi kemiriyor. Oysa ki babamla bu konuyu tartıştığım zamanlarımda mutlu bir esnaftım. Ve memurlardan fazla para kazanıyordum son on beş senede eriye eriye bitmenin eşiğine kadar geldim maddi olarak...

Görünen o ki bizi yönetmeleri için oy verdiğimiz partiler içinden seçim yaptığımız ve yetki verdiğimiz siyasi oluşum iyi bir seçim değilmiş. Yönetilemiyoruz...

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.