1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yorgancı Esnafı Çözüm Bekliyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yorgancı Esnafı Çözüm Bekliyor

A+A-

Geçmişten günümüze, insanların geçimini sağlayan birçok meslekler ya yok oldu ya da yaşama mücadelesi veriyor.

Bu durum zamanla gelişen teknolojiye ve değişen kültürel yapıya daha fazla direnemediklerinden kaynaklanıyor. Yok, olmaya yüz tutan meslek gruplarını olumsuz etkileyen diğer unsurlara da bakarsak zamanla artan maliyetler ve vergi yükleri karşımıza çıkıyor. En önemlisi de bu meslek gruplarının sorunlarıyla yalnız bırakılması ve yeterince ilgilenilmemesi de bitme noktasına doğru gitmelerini hızlandırdı.

Bu meslek gruplarına bakarsak aklıma gelenleri söyle sıralayabilirim; Yorgancılık, Kalaycılık, Arzuhalcilik, At Arabacılığı, Bohçacılık, Değirmencilik, Zerzavatçılık, Keçecilik, Nalbantlık, Seyyar Çerçicilik ve Süpürgecilik.

***

Konya’da 40’a yakın yorgancı, 300’ee yakın çeyizciyle 400 ile 500 arasında da tuhafiyeci esnafı bulunurken, yaklaşık 2 bine yakın insan geçimini sağlıyor.

Bu meslek grupların içinde bitmeye yüz tutmuş yorgancı esnafı zor dönemlerini yaşıyor.

Özellikle imalat maliyetlerinin her geçen gün artması ve vergi yüklerinden dolayı ayakta kalmakta zorlanıyor. Ayrıca ara eleman sorunu da hat safhada. Özellikle çırak ve kalfa yetiştirilemiyor. Görünen odur ki yorgancılık gibi birçok meslek grubunun fazla değil 10 yıl gibi bir süre zarfında yok olacak gibi gözüküyor.

Hatta bitmeye yüz tutan mesleklerin yaşatılması ve sahip çıkılması konusunda devleti yönetenlerin beyanları olmasına rağmen, gereğinin yapılmamasını da anlamakta güçlük çekiyorum.

Henüz geç kalınmışta değil. Bitmeye yüz tutan meslek gruplarına sahip çıkarak, yaşaması için her türlü destek verilmelidir.

Zaten meslek mensuplarının talebi ve beklentisi de bu yöndedir. 

Eğer meslek temsilcilerinin bu talebi yerine getirilirse istihdam açısından da yeni bir kapı açılmış olur.

***

Diğer taraftan yorgancılık sektörünü ve sağlığımızı tehdit eden araçlarda kullanılan petrol türevlerinin atıklarından yapılan sentetik elyafta ayrı bir sorundur.

Konya Yorgancılar, Tuhafiyeciler ve Çeyizciler Odası Başkanı Cengiz Çiftci’den aldığım bilgiye göre, araçlarda kullanılan petrol türevlerinin atıklarından yapılan sentetik elyaflar sağlığımızı ciddi anlamda etkilemektedir.

Gece uyurken haşır neşir olduğunuz elyaf çocuklarda kısırlığa neden olurken, ileriki dönemlerde guatr ve akciğer kanseri evrelerine kadar gidiyor.

2005 yılından buyana Avrupa’da kullanımı yasak olan sentetik elyafın zararları karşısında yeterince tedbir alınmaması da ayrı sorundur.

Oysa doğal olan yün, pamuk elyafların sağlık açısından hiçbir riski yoktur.

İleride ciddi anlamda sağlık sorunu yaşamak istemiyorsak doğal olan elyafları tercih etmeliyiz. 

Cengiz Çiftci, bilinçsizce yapılan söylemler ve reklamların sentetik elyaf tüketimine insanları yönlendirdiğine dikkat çekerek; “Ülkemizde bayanların sentetik elyafı tercih etmesinin sebebi üretici firmaların elyafın çok iyi bir şeymiş gibi lanse etmeleri. Bilinçsizce yapılan bu reklamlar ve söylemler insanları doğal olan pamuk ve yünden uzaklaştırdığı gibi sağlığından da ediyor. Biz Yorgancılar olarak yetkilileri göreve davet ediyor, bu yanlışa bir an önce dur demelerini istiyoruz. Bizim insanımızın canı bu kadar ucuz mu?” diyor.

Sonuç olarak bile bile sağlığımızı tehdit eden ürünlere yöneldiğimizde acısını hep birlikte çekiyoruz. Bu durumda Cengiz Çiftci’nin uyarılarını dikkate alıp, bugünden itibaren sağlımızı tehdit eden ürünlerden uzaklaşmakta büyük bir fayda var.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.