1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yörük Kültürü Önemli Değerdir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yörük Kültürü Önemli Değerdir

A+A-

Hafta sonu Çumra Lille’de 14. düzenlenen Yörük Şenliğine katıldım. Yörük Şenliğinin yapıldığı Lille’ye biraz geç gitmiştim. Şenliğin başlangıcını ve yapılan konuşmaları takip edemedim.
Şenliğin neden Lille’de yapıldığına gelince de, Lille’nin Yörükler için ayrı bir önemi var.
Lille, Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan bir yolculuğun menzil noktası olup, konargöçer Türk’ün Çumra’daki bir sembolü ve Yörük obasıdır. Bundan dolayı da her sene Yörükler burada toplanır ve hasret giderirler.
Yörük Çadırlarını ziyaretimde biraz sohbet edip, ikram edilen saç böreğini tadına bakabildim.
Özellikle Yörük hayatının yok edildiği çoğunlukla konuştuğumuz konu oldu. Genelde Yörüklerin ortak isteği kültürlerini yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarabilmektir.
Bu haklı isteklerine katılmamak elde değil. Tabi ki Yörük hayatının yok edilişinde kentleşmenin ve ekonomik koşulların olumsuz etkileri kadar, Yörük kültürüne yeterince sahip çıkılmamasının da etkisi büyüktür. Bunun yanında çevre ve iklim koşullarının ağırlaşması da nedenlerin içinde yer alıyor. Bütün bunlara rağmen bizim özümüz olan Yörük kültürünü yaşatmak önem arz ediyor.
&&&
Lille’de gerçekleşen Yörük Şenlikleri hakkında gazetelerdeki haberlere baktığımda, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı’nın Yörük Enstitüsünün kurulması yönündeki söyledikleri dikkatimi çekti.
Kabakçı, “Her siyasetçinin bir hayali vardır. Benim hayalimde bir Yörük Enstitüsünün kurulmasıdır. Bu konuda ne kadar belge varsa kayıt altına alınmalıdır. İnşallah böyle bir enstitü kurulacaktır. Bunun hem Orta doğu’da bir kolu, hem de Balkanlarda da bir kolu olacaktır” diyor. Umarım Kabakcı’nın bu hayali gerçekleşir. Kendisiyle birlikte herkes bu hayalin gerçekleşmesinde elinden gelen katkıyı yapar. Böylelikle Yörük kültürünün yok olmasının bir nebzede olsa önüne geçilebilinir.
&&&
Karaman Yörüklerinden olan Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Yörükler hakkındaki sözünü sizlerle paylaşmaktan geçemeyeceğim.
Atatürk, “Arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız; eğer orada tek bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla Türk’ü yenemez” diyor.
Başka bir şey söylemeye gerek yok. Bizlere düşen, Yörük kültürüyle birlikte bizi biz yapan değerlere sahip çıkmak ve yaşatmaktan başka çare var mı?
Sorarım sizlere, Toplum olarak Yörük kültürü gibi önemli değerlerimizin kaybolmaya başlamasıyla mı bir şeyler yapacağız. Neden iş işten geçtikten sonra çare aramaya başlarız. Daha fazla geç kalmadan kendimizi sorgulayalım.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.