Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yüksek Bilgelik

A+A-

Ayasofya, yüksek bilgelik demek, dünyada tek ve o Yüksek Bilgelik mabedi bize ait.

*

Bilek gücümüzü, iman gücümüz ile birleştirip, fütuhat ruhu ile besleyince karşımızda duramıyordu hiç kimse, üç kıtada at koşturup kılıç sallıyorduk gönlümüzce. Bizim dediğimiz oluyordu her yerde. Ayasofya kilisesi de bizim oluverdi böylece ve cami yaptık onu güzelce.

*

Elin oğlu boş durmadı tabi, çalıştı, güçlendi, gücün adını bile değiştirdi. Bizim bilek gücümüze karşı beyin gücü ile saldırdı ve geri aldı 5 asır önce kaybettiğini… Geri alandan biz de geri aldık doldurmadan 5 yıllık süreyi ve tekrar bizim oldu Yüksek Bilgelik mabedi. Bilek gücü yerine beyin gücünün getirdiği yeni şartlarda müze yapıldı bir ara ve şimdi yeniden cami oldu. Hayırlı olsun!

*

Hani derler ya “ad murattır” diye. Bu sözden hareketle, Ayasofya’nın ifade ettiği “yüksek bilgelik” ile bağımız ne seviyede? Neresindeyiz o bilgeliğin, hiç düşündünüz mü?

*

Yıllardır Ayasofya’nın cami olmasını istedik, hayal ettik. Ve işte oldu, mutluyuz!

*

Sayın Erdoğan ki, Türkiye Cumhuriyetinin yönetim sistemini değiştirecek güce ulaşan bir siyasi partinin lideri, Ayasofya müzesini cami yapacak gücü fazlasıyla toplamasına rağmen, camiyi açıp lafı sözü bitirmek yerine, şunları söylemişti;  

- Önce siz aynı meydandaki Sultan Ahmet camisini doldurun, sonra Ayasofya’nın cami yapılmasını isteyin demiş.

- İstanbul’da, Çamlıca camisini yaptık, daha büyük gidin orada namaz kılın demiş.

- Ayasofya’yı cami yapmak bizim için sorun değil ama getirisi nedir, götürüsü nedir? demiş, bunun faturası çok daha ağır olur demiş.

- Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimden sapmadım demiş.

*

Evet bunları duyduk. Bunları duyan ve anlayan vatandaşın aklına türlü sorular geliyor şimdi, bu sözler üzerinden ne kadar zaman geçti, o zaman içinde neler değişti?

Sultan Ahmet camisi dolup taştı mı? Faturası çok ağır olur diyen Sayın Erdoğan, bu ağır faturayı göğüsleyecek güce mi ulaştı, yoksa nasıl olsa Türkiye ödeyecek faturayı diyenler mi çoğaldı? Sayın Erdoğan, siyasi bir lider olarak istemediği bir oyuna mı çekildi, yoksa istikametinden mi saptı? Ya da oyun içinde oyun mu var yine?

*

Hadi buyurun, istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz. Lütfen haklı çıkmak için konuşanlardan olmayın, hakikati çıkarmak için konuşanlardan olmaya gayret edin.

*

Sade vatandaşın farkında olmadığı ve gündemine almadığı onlarca sorun arasında Ayasofya’nın cami yapılması kararını hangi olaylar zorlamış olabilir?

*

Cevap olarak şunu düşünenler bile var; Deniz bitti, kara göründü ve ekonomi artık borç ile çevrilmenin sonuna yaklaşıyor. Hükümet yeni borç alamayınca ve gerçek kriz patlayınca suçu düşmana atabilmek için bir malzeme lazım olacak… Hani, bakın işte biz Ayasofya’yı cami yaptık diye düşman bize operasyon çekiyor gibi savunmalara malzeme mi yapılacak Ayasofya?
*
İnşallah, iç siyasetin kirli çukuruna çekilmez Yüksek Bilgelik Camisi. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.