1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yunak’ın Haklı İsteği Yerine Getirilmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yunak’ın Haklı İsteği Yerine Getirilmeli

A+A-

Geçen hafta Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan’ın daveti üzerine Yunak’a giderek, ilçenin sorunları ve belediyenin yaptığı hizmetleri yerinde görme imkânı elde ettik. Yunak ilçesinde tarımın ve ticaretinin canlanması için özellikle yol sorunun çözülmesi gerektiğini yerinde gördük. Birçok tarımsal üründe ve çevresinden geçen karayollarıyla dikkat çeken Yunak’ın yol sorunun çözülmesi ve karayolu ağına yollarının bağlanması ilçenin geleceği için hayati bir öneme sahip. Nedenine gelince, her şey ortada…  Özellikle Yunak'ta karayolu ağı çok az. Çevre ilçelerin yollarının tamamı zamanında karayolu ağına alınmış olmasına rağmen, bu ilçe bu anlamda yetersiz. Özellikle Afyon, Ankara ve Eskişehir gibi illere yakınlığını düşünecek olursak mutlaka ilçenin karayolu ağına alınarak Yunak halkının bu haklı isteği yerine getirilmeli. Ancak o zaman Yunak diğer ilçelerimiz gibi kalkınırken, tarıma dayalı sanayisini geliştirerek ticari hayatını da güçlendirecek.

***

Yunak İlçesi Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan ilçenin en büyük sorununun yol olduğunu ifade ederek, “Çevremizdeki birçok ilçe karayolları ağına bağlanırken, ilçemiz bu anlamda yetersiz halde. Örneğin komşumuz Cihanbeyli ilçesi karayolları ağına alınmışken, Yunak'ta köylerimizin asfalt bile olmayan yolları ile yayla yollarımız var. Yeni Büyükşehir Yasası ile Büyükşehir Belediyesi'ne Yunak'ta çok büyük bir yük düştü. Onlar da bir an önce kendilerindeki 154 kilometre yolu yaparken, bir de kanunun gerektirdiği bir şansızlıkla 70 kilometrenin üzerinde biz de bir yol var. Şu an 220 kilometrelik yol çalışmaları bitecek. Diğer yandan mahalleleri birbirine bağlamamız gereken belki 70-80 kilometrelik yol daha var. 5-10-15 kilometre ile birbirlerine gidip gelecek tarla yolları varken köylüler yollar bozuk olduğu için ana yoldan önce şehir merkezine gelip buradan gidecekleri köye gidiyorlar ve mağdur oluyorlar. Yunak'ta karayolu ağı çok az. Çevre ilçelerimizin yollarının tamamı zamanında karayolu ağına alınmış. Böyle olunca mahallerinin tamamında kar çalışması, yol çalışması karayolları tarafından yapılıyor. Bizim mevcut 46 tane mahallemizin belki 10 tanesi karayolu ağında var yok geriye kalan 35 tanesi Büyükşehir ağında olduğu için gerçekten çok sıkıntı çekiyoruz. Şu an Yunak'ın bir numaralı sorunu ne derseniz bende belediye başkanı olarak yol diyorum” diyor.

***

Başkan Demirhan haklı olarak ilçesinin yol sorununu anlatırken, -eğer yol sorunu çözülürse ve ilçenin karayolları ağına alınması tamamlanırsa- Yunak’ın kalkınacağını dile getiriyor. Çünkü Yunak, Konya'nın önemli ilçelerinden birisi olmasının yanında, Anadolu’da buğday üretiminde önemli ilçelerimizdendir. İlimizle birlikte üç ildeki şeker fabrikalarına pancar veren ilçe oldukça geniş bir pancar ekim alanına da sahip. Özellikle tarımda birçok üründe söz sahibi olan bu ilçemiz, tarıma dayalı sanayileşmesinde de yetersiz kaldı. Bundan dolayı da yurtdışına ve yakın illere çok göç veriyor. Bunun önüne geçmenin yollarından birisi de yol sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması. Temel düsturumuz ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla hareket eden Yunak Belediyesi yaptığı yatırımlar ve hizmetlerle ilçenin çehresini değiştirmeye çalışırken, modern bir kent merkezi haline gelmesi için elinden geleni yapıyor. Tabi ki bu yatırımları ve hizmetleri verilen imkânlar noktasında yerine getiriyor. Daha güzel ve kalkınmış bir Yunak için daha çok destek ve yatırımın gelmesi gerekiyor. Bu anlamda Yunak’ın gelecekte kalkınmış bir ilçe olmasıyla birlikte göçün önüne geçmenin yollarından birisi de yol sorunun çözümünden geçmekte. Yunak’ı yol kalkındıracaksa yapılması gereken de Yunak ve Yunak halkının bu haklı isteğinin yerine getirilmesi. Umarım konuyla ilgili kuruluşlar ve kişiler Yunak’ın isteğini yerine getirir. O zaman diğer ilçelerimiz gibi Yunak da kalkınacak, göç önlenecek, iş ve aş imkânıyla birlikte ticari hayat canlanacak. Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan’ının dediği gibi, EN GARİBAN İLÇELERDEN BİRİ olmaktan kurtulacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.