1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Yunak'ta çocuk istismarı konuşuldu
Yunak'ta çocuk istismarı konuşuldu

Yunak'ta çocuk istismarı konuşuldu

Yunak'ta çocuk istismarı konuşuldu

A+A-

Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce, ilçede görev yapan öğretmenler ve velilere  yönelik çocuk ihmal ve istismarı konusunda seminer verildi. Akşehir Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde görevli Psikolog Ömer Cihaner tarafından verilen seminerde, çocukların istismardan nasıl korunabileceği anlatıldı.

Çocuk ihmal ve istismarın tanımını yapan Cihaner, “Yetişkinin unutkanlık ve bilgisizlik sonucu çocuğu muhtemel tehlikelere karşı korumamaları, barınma, beslenme koruma gibi yükümlülüklerini yerine getirmemeleri çocuk ihmalidir. Bedensel ve psikolojik açıdan zarar veren, çocukların fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimlerini zedeleyen her türlü eylem de çocuk istismarıdır. Çocuğu sevgiden yoksun bırakma, dışlama, görmezden gelme, aile içinde sözel şiddet ve kötü muameleye şahit olmasına izin vermek, çocuğun alkol, uyuşturucu kullanmasına izin vermek, çocuğun suç işleme, saldırganlık gibi uyumsuz davranışlarına destek olmak ya da bu davranışları görmezden gelmek duygusal ihmaldir. Çocuğun, düzenli bir şekilde aşağılanması ya da görmezlikten gelinmesi, çocuğun duygusal gelişimini ve benlik saygısını ciddi bir şekilde etkileyen sözel tehdit, çocuğun kapasitesinin ve arzularının devamlı kötülenmesi, sosyal ilişki ve kaynaklarla ilişkiden yoksun bırakılması, tehdit gibi davranışlar da duygusal istismardır, suçtur” diye konuştu.

Yunak Milli Eğitim Müdürü Mahmut İşcan ise,  çocukları en iyi şekilde yetiştirmek için ellerinden gelen tüm gayreti ortaya koyduklarını ifade etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.