1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Yunan Perdesi Ardında İsrail Oyunu
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yunan Perdesi Ardında İsrail Oyunu

A+A-

Yıllar önce öğrencilerle buluştuğu toplantıda Recep Tayyip Erdoğan’a bir Türk öğrenci hem de İngilizce olarak, “Merak ediyorum, siz başbakan olunca diğer ülkelerin başbakanlarıyla hangi dilde konuşacaksınız?” diye ‘imalı’ bir soru yöneltmişti de kısa ve net bir şekilde “Türkçe konuşacağım” cevabını almıştı. Genç hanımın o gün o toplantıdaki sorusunda kasıt/maksat aramak elbette mümkündü. Fakat başka şeylerin de mümkün olduğu zaman içinde görüldü! Günümüzde artık dünya ülkeleri Türkçe mesaj gönderir hale geldi.

Örneğin, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı sistemini halkoyuna sunmaya hazırlandığı günlerde batılı ülkeler bu sisteme ‘bizim muhalefetten bile daha çok’ karşı çıkmış, Alman gazeteler Türk seçmenler üzerinde etkin olabilmek için Türkçe yayınlar yapmıştı. Hatta Alman devleti açık alanlara ‘Hayır’ yazılı pankartlar asarak kampanya yürütmüştü.

Türkiye yüzünden Ortadoğu’daki pozisyonunu yitirmenin eşiğine gelen ve Yunanistan’ı üzerimize kışkırtarak Akdeniz’de tansiyonu yükseltip Atina yönetimini kendi silah pazarına müşteri eden Fransa’nın ‘Napolyon özentisi’ Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da geçen hafta sosyal medyada Türkçe bir mesaj yayınladı.

Türkiye’ye karşı takındığı pozlar dünya ülkelerince de kabul görmeyen Macron karmaşık ifadelerin yer aldığı Türkçe mesajında zihin halini de ortaya sermiş oldu. “Türkiye'ye net bir mesaj gönderdik: iyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim” diyen Macron iyi niyetli ve sorumlu bir diyaloğun başlatılması çağrısını yaparken aynı cümlede ‘naiflik olmaksızın’ ifadesini de kullanarak mesajını tartışmalı hale getirdi. Macron aynı zamanda kendi çağrısını Avrupa Parlamentosunun da çağrısı yerine koyarak, bir yandan da kendini diyaloğun muhatabı gibi göstererek ‘büyük rolü kapmaya’ çalıştı.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Macron’un mesajından sonra aynı mecrada yayınladığı mesajında “Biz, samimi her çağrıya kulak vererek diplomasiye olabildiğince alan kazandırmak, sorunları diyalog yoluyla herkesin kazanabileceği bir çözüme kavuşturmak niyetindeyiz. Ülkemizin bir damla suyunu da bir karış toprağını da bu vizyonla savunmayı sonuna kadar sürdüreceğiz” diyerek diyaloğa her zaman açık olduklarını mesajını verirken savundukları tezlerden de taviz vermeyeceklerini ifade etmiş oldu.

Bu arada; Macron’un ‘diyalog içerikli’ Türkçe mesajının, eski Başbakan Davutoğlu’nun Reuters’e verdiği ve ‘Türkiye’nin diplomatik zafiyette olduğunu söylediği’ mülakatı takip eden günlerde gelmesi de kayda değer bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

***

Son olarak bir Yunan gazetesi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret eden aşağılık bir manşet atıp güya ‘Türkçe mesaj verenler’ arasına dâhil oldu! Tarihte eşine ender rastlanır bir küfür manşetiyle çıkan Yunan gazetesi küstahlığına ertesi gün de devam edip ‘Halkın manşetlerini beğendiğini’ yazdı.

Türkiye Hükümeti’nin bütün unsurlarıyla lâyık-ı veçhile kınadığı mesajı yayınlayan Yunan gazetesi hakkında Cumhurbaşkanlığı avukatlarınca da işlem başlatılırken, bütün bu olanlara karşılık ‘sessizliğin hüküm sürdüğü’ çevrelerin farkında mısınız?

Yarın devam edeceğiz…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.