1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Yunan Yetmeyince Fransa Devrede
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yunan Yetmeyince Fransa Devrede

A+A-

Türkiye’nin Akdeniz’in öte yakasındaki ülkelerle kurduğu ilişkiler, Libya anlaşması ve başlattığı doğalgaz aramalarına Rum/Yunan ikilisinin tepkisi etkisiz kalınca ‘ağabey rolüyle’ Fransa devreye girdi. Libya anlaşmasını baltalamaya çalışan, Lübnan’ı Türkiye’ye bırakmak istemediğini açıkça söyleyen Paris yönetimi Türkiye’nin Navteks ilan ettiği bölge civarına, kendi karasuları olmamasına rağmen gönderdiği savaş gemileriyle ‘sözde’ gözdağı vermeye çalışsa da kendi halkından bile tepki gördü. Uluslararası anlaşmaları ihlal ederek Güney Kıbrıs ile tatbikat kararı alan Fransa’nın Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimin artması için mücadele verdiğine dikkat çeken Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IRIS) Başkan yardımcısı, Fransız jeopolitolog Didier Billion, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u adeta yerden yere vurdu.

“Fransa’nın Doğu Akdeniz'e iki adet savaş gemisi göndermesi yanlış bir karardır. Macron’un bir taraftan “Barışçı diyalog yönetimi kullanıldı” derken diğer taraftan da bölgeye iki savaş gemisi göndermesi tümüyle bir çelişkidir” ifadelerini kullanan Billion, Macron'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı güç gösterisinde bulunmaya çalıştığını söyledi. “Macron Türkiye'ye geri adım attırmaya çalışıyor fakat bölgede emin adımlarla faaliyet gösteren Türk varlığına karşı durabileceklerinden emin değilim” diyen Fransız Billion, “Macron her olanağı kullanarak, Türkiye'ye geri adım attırmak istiyor ama bu politikalarla Erdoğan'a geri adım attırabileceklerini düşünmüyorum.” dedi.

Yeri gelmişken soralım; Macron’da ‘dış mihraklar’ tanımlamasına uygun arsızlıklar yapmıyor mu?

Konya’da pandemi patlaması

Korona virüsün Konya’daki etkisi giderek yükselirken geçen hafta her kesimin yakından tanıdığı kültür ve spor adamlarının peş peşe vefat etmesi büyük tehlikeyi belirgin şekilde ortaya koydu.

Konya futbolunun efsane isimlerinden, Gençlerbirliği formasıyla unutulmaz gollere imza atan, Türki futbol tarihinin gol krallarından Teknik Direktör Naci Renklibay uzun süredir yoğun bakımda tedavi görüyordu. Kral Korona’nın öldürücü etkisine direnemedi ve geçen hafta vefat etti.

1970’li yılların Akıncılar Başkanı, eğitimci, hatip Nevzat Arabacı da Korona belirtileri sebebiyle bir süredir tedavi altında tutulduğu hastanede geçen hafta vefat etti. Arkasından Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’nın amcası ve Abdurrahman Büyükkörükçü Hoca Efendi’nin kayınpederi, Konya’nın köklü esnaflarından Hüseyin Pekyatırmacı da koronadan hayatını kaybetti.

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden emekli Öğretim görevlisi Kamil Yaylalı ve Sarıyakup Camii emekli imamı, sivil toplum gönüllüsü Hüseyin Şimşek’in de Koronadan vefat etmeleriyle pandeminin şehirdeki etkisi iyiden iyiye hissedilir oldu.

Gazeteci arkadaşımız Emrullah Nergiz Pusula’daki köşesinde “Doktorlar veryansın ediyor” ifadesini kullandığı yazısında “Konya’da bir şeyler ters gidiyor. Yanlış gidiyor. Bu bir gerçek. Zira ilk 5’te olmanın suçunu sadece vatandaşa yüklemek acımasızlık olur. Kaldı ki Konya birçok şehre göre hem eğitim hem kültürel seviyesi olgunlaşmış bir şehir” dedikten sonra ‘Hastane yönetimleriyle İl Sağlık Müdürlüğü arasında bir kopukluk olduğuna’ dikkat çekerek bir dizi tespitlerde bulunmuş.

Pandemi sürecinin Konya’da başından itibaren bir takım yanlışlıklarla bugünlere geldiği/getirildiği inkâr edilemez. Birkaç satıra sığmayacağı için bu konuyu bir sonraki yazıya bırakalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.