1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Yunanistan Neyi Perdeliyor?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yunanistan Neyi Perdeliyor?

A+A-

Dünkü yazımıza devam ediyoruz…

‘Fransızların fişeklemesiyle’ Türkiye’nin sinir uçlarına tahrip edici darbeler vurmaya çalışan küstah Atina yönetimi aslında uluslararası çevrelerin kendilerine verdiği ‘oyalama rolünü’ oynamaktan başka bir şey yapmıyor. Zira sömürgeci batılıların çıkarları gereği, Türkiye’nin Libya antlaşmasıyla ortaya çıkan Yeni Ortadoğu Projesi’nin sabote edilerek durdurulması gerekiyordu. Bunu da Yunanistan üzerinde yapmaya çalışıyorlar. Biz Akdeniz’de Yunanistan ile çarpışmanın eşiğine itilirken öte yanda ‘zayıf karakterli bazı Arap ülkeleri’ Amerika eliyle birer birer İsrail’in uydusu haline getiriliyor.

Türkiye’nin bütün enerjisiyle Akdeniz’e odaklandığı günlerde Beyazsaray’da yapılan toplantıda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed El-Nahyan ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif El-Zayani ile anlaşmaya öncülük eden Amerika Başkanı Donald Trump Abraham Accords yani İbrahim Anlaşmaları’nı imzaladı. Böylece Müslüman devletleri İsrail’e boyun eğdirme projesinde yeni bir safhaya geçilmiş oldu.

***

Hatırlanacağı üzere Mısır 1979’da İsrail ile normalleşme anlaşmasına ilk imzayı atarak bu alanda başı çekmiş, 1994 yılında da Ürdün aynı anlaşmayı imzalayarak İsrail’in uydusu haline gelmişti. Washington şimdi askeri ve ekonomik yaptırım tehditlerini de devreye koyarak diğer Arap ülkelerini İsrail ile anlaşmaya zorluyor. Plana göre, Türkiye Akdeniz’de Fransa ve Yunanistan ile kavgaya odaklandığından sürece müdahale edemeyecek. Üstelik planın en önemli ayağını da Uluslararası terörist Dahlan’ı Filistin yönetiminin başına getirme fikri oluşturuyor. Bütün bu olanlara ‘toplu darbe’ demek de mümkün.

CHP’nin Atatürk

ile imtihanı

CHP cenahı yıllarca ‘Mustafa Kemal’ diyenleri ‘Neden Atatürk demiyorsunuz?’ diyerek eleştirdi, ‘Atatürk’e düşman olmakla’ suçladı.

Fakat gün geldi CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Taksim Toplantıları'nda Atatürk adını kullanmadan sürekli “Gazi Mustafa Kemal” ifadesini kullandı.

Eski TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan'ın “Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi?” şeklindeki sorusuna ise Kaftancıoğlu, ‘Bunun kişisel bir tercih olduğu, isimlerin belirli alışkanlıklarla kategorize edilmesini doğru bulmadığı’ cevabını vererek parti içi tartışmanın fitilini ateşledi.

Geçmişte de “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganına muhalefet edip “Mustafa Kemal’in yoldaşlarıyız” söylemini geliştiren Canan Hanım son söylemiyle partililerden büyük tepkiler görmesine karşılık CHP yönetimi sessiz kalmayı tercih etti. Anlaşılan o ki Kaftancıoğlu’nun CHP yönetimi üzerindeki etkisi bilinenden çok fazla!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.