1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Yunanistan’dan Selamlar
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yunanistan’dan Selamlar

A+A-

Şu korona virüs salgını sırasında ne işimiz var buralarda? Türkiye’de karantina başladı. Yunanistan iki haftadır karantinada. Aslında üç hafta önce gelecektik ama uçuşlar iptal edildi. Konya’dan buraya bin 890 km yolu otomobil ile geldik. İpsala sınır kapısından sonra petrol istasyonlarındaki yeme-içme bölümleri kapalı. Atina’da bile yollar bomboş.

*

İhracatçı olarak sık seyahate çıkarız ama keyfimizden olmadığını bir kez daha anladım. Biz ihracatçılar yeni dünya düzenindeki ekonomi savaşlarında cephe arkasına sızan birlikler gibiyiz. Almanlar ve ABD’liler bu konuda çok başarılı oldular zamanında. 1980’li yıllarda Japonlar efsaneler yazdı bu konuda. Şimdi sıra Çinlilerde ama biz Türklerin de hakkını alması gerekiyor bu savaşta…

*

Ürettikleri malları dünyanın en uzak köşelerine ulaştırdılar ve dünyanın en uzak köşelerinden zenginlikleri kendi ülkelerine aktardılar. Ekonomi savaşının da amacı budur, işin içine kin ve kan koymadan, kazanmak. Sonuçta zenginleşmek, gelişmek ve kalkınmak. Görüntüye değil, gerçeğe yani sonuca bakmak!

*

Yunanistan ile gittiğim ülke sayısını 49 oldu. Önceleri Konya plakası olan 42 ülkeyi görmeyi hedeflerdim, hedefimi geçtim şükür. Şimdi memleketim Karaman’nın plaka numarası kadar ülkeyi görebilir miyim diye hayal kuruyorum. Henüz hedef koymadım. Allah sağlık ve ömür verirse neden olmasın…

*

Gezdiğim onca ülke bana çok şey kazandırdı, anlattı ve öğretti. Dilim döndüğünce bunları sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Örneğin, değişik ülkeleri gezdikçe şunu söylemiştim; Yollar bir ülkenin zenginlik düzeyini gösterir, yolları kullanan insanların o yollar üzerindeki davranışı ülkenin gelişmişlik düzeyini gösterir. Bu ikisinin, yani yolların gösterdiği zenginlik düzeyi ile yolları kullanan insanların davranışı arasındaki uyum o ülkenin kalkınmışlık düzeyini gösterir.

*

Gelişme ve kalkınma ile büyüme arasındaki farkı anlamayı sağlayacak bir eğitim sistemi kurmak da gerekir. Aksi halde büyümek ile övünen ama gelişme ve kalkınmadan habersiz cahil kuruntuları yüzünden büyük bir bataklığa dönüşebilir bazı ülkeler, Allah korusun.

*

Türkiye’de de otoyollar var, Yunanistan’da da. Ancak, Türkiye’de o yolları kullanan sürücülerin hepsi nedense sol şeridin tapusunu alma çabasında. Türkiye’de sol şeritte giden bir sürücü sağ şeritteki sürücüden daha hızlı gitmesi gerektiğini ya bilmiyor ya da biliyorsa bile bu bilgiyi ciddiye almıyor, sol şeridin tapusunu almaya çalışıyor. Türkiye’de şerit değiştiriken sinyal vermek gerektiğini bilen veya bilse bile bu bilgiyi uygulamayan sürücü sayısı çok az. Türkiye’de dinlenme tesislerinde engelliler için ayrılan park yerini kullanan bedensel engelsizler de az değil. Engeli algısında mı, görmesinde mi yoksa düşünmesinde mi? Üzerken düşündüren durumlar.

*

Yunanistan yollarında böyle sürücüler görmedim ama 900 km otoyolda 20 tane ödeme gişesi gördüm, anlam veremedim. Bu sefer selam ve dua Yunanistan’dan.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.