1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Yunanistan’ın Davetsiz Avukatları (1)
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yunanistan’ın Davetsiz Avukatları (1)

A+A-

Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı ne kadar öfke ve nefret dolu, ne kadar kindar olduğunu zannederim tarihin derinliklerine sıklıkla inip hatırlamak ve hatırlatmak gerekiyor. Sömürgeci güçlerin Akdeniz üzerindeki küresel planlarına karşı dik duran ve ‘milli imkânlarla’ coğrafyanın nimetlerini gün yüzüne çıkarmak üzere arama gemilerini seferber eden Türkiye’yi engellemek üzere ittifak eden şer cephelerinin Anadolu topraklarından da destek bulması ne büyük garabet, değil mi?

Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı beslediği hasmane duyguları en iyi bilenlerden biri de yakın tarihte ülkemizin hem Dışişleri Bakanlığını hem de Başbakanlığını yapan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu olmalıdır. Neden mi? Hatırlayalım:

Davutoğlu Dışişleri Bakanı sıfatıyla 2011 yılının mart ayında Yunanistan’a ‘üç günlük’ bir ziyarette bulunup, uzun görüşme ve çalışmalar yapmıştı. İşte bu gezinin son bölümünde Batı Trakya’da yaşayan Türklere hitap ederken “Kimliğinize sahip çıkın, daha aktif olun” diyen Davutoğlu’nun bu sözlerine Yunan Hükümet yetkilileri ummadığı şekilde tepki vermişti. Davutoğlu uçakta ‘Yunanistan’dan iyimser duygularla döndüğü’ mesajını verirken Yunan Hükümet Sözcüsü Yorgos Petalotis yazılı bir açıklama yapıp ‘Batı Trakya'daki Müslümanların davetsiz avukatlara ve savunuculara ihtiyacı olmadığını’ söylüyordu! Davutoğlu'nun ziyaretinin, ‘özellikle Trakya ziyareti deneyiminin’ memnun edici olmanın yanında öğretici olmasını ümit ettiğine de vurgu yapan Yunan sözcü “Müslüman vatandaşlarımızın davetsiz avukatlara ve savunuculara ihtiyacı yok” diyerek hakarete varan bir tavır sergilemişti.

Yorgos’un kendisine yakıştırdığı ‘Davetsiz avukat’ nitelemesine Davutoğlu o günlerde nasıl bir cevap vermişti hatırlamıyorum ama Yunanlı muhalif siyasetçiler ve aydınlar günümüzde yaşanan gerginlikten Yunan hükümetini sorumlu tutarken Davutoğlu ‘AK Parti hükümetinin Akdeniz’de gerginliği tırmandırdığını’ söyleyerek ‘Olağanüstü bir muhalefet profili’ sergiledi!

Eski dışişleri bakanı Evangelos Venizelos, Yunan hükümetinin Doğu Akdeniz’de azami ölçüde katı tutum sergilediğini ve bölgede tansiyonun yükselmesine Yunan tezlerinin sebep olduğunu söylerken…

Ve öğretim üyesi Sotiris Valden “Üçüncü unsurlar diyalog arayışındayken Atina hükümetinin Mısır-Yunanistan anlaşmasıyla Doğu Akdeniz’de gerilim tırmandı” derken…

Davutoğlu’nun bir İngiliz yayın organına ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bölgeye yaklaşımının çok riskli olduğunu söylemesi, “Türkiye, gücü diplomasiden daha öncelikli gördüğü için Doğu Akdeniz'de askeri çatışma riski içerisinde. Maalesef hükümetimiz düzgün bir diplomatik performans sergilemiyor" demesi neyle izah edilebilir?

Davetsiz avukatlıkla mı? Ya da gönüllü avukatlıkla mı? Yarın devam edeceğiz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.