1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Yüreğim Kerbela’da-1
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yüreğim Kerbela’da-1

A+A-

Dilim Lal.
Ağzımda Aşura.
Gözlerim, Kan Ağlamakta,
Hüzün ayı, 
Ayrılık ayı,
Şehit ayı,
Yüreğim Kerbela’da.
Yüreğim KERBELA...
___şairşizofren __tankutalp ___

 

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarımın birinde naçizane bu dörtlüğümü yayınlamıştım. Aldığım tepkiler ilginç ve bir o kadar komikti. Öyle garip sorularla karşılaştım ki. Bu garip sorular bu yazının yazılma sebebini oluşturdu.

Soru 1: Tankutalp Alevi misin? Bu ‘Ali’ aşkı nereden geliyor?

Soru 2: Bu kadar aşureye düşkünsün; “ŞİA’lar” gibi seviniyormuş gibi törenlere de katılsaydın; ehlibeyt sevgisi başka ‘şia’ başka vs. vs...

Öncelikle şunu belirtelim dünyada hiçbir dini grup veya insanlığını kayıp etmemiş hiç kimse herhangi bir ölüme sevinmez. Geçtik ki Müslüman olan bir kişi Hz. Hüseyin’in ölümüne sevinsin. ‘Şia’nın’ hâkim olduğu topraklarda yapılanlar kutlama değil anmadır. Ben anlatıcınız olarak İnsanları kendi rantları için ayıran, bölen, savaştıran bütün gruplara cemaatlere karşı biriyim. Hz. Aliyi ve ehli beyti sevmek için alevi olmaya gerek mi var? Şayet var ise dünyadaki en büyük alevi benim o halde. Aşure ile Kerbela Vakası’nın denk gelmesi ise tamamen tarihin bir cilvesidir.

***

“Fikir çatışmalarından hakikat çıkar” Hz. Ali

‘Kerbela Olayı ya da Kerbela Katliamı olarak bilinen olay, 680 tarihinde (Hicri 61, 10 Muharrem) Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ve Emevi Devleti halifesi Yezid’in ordularının çarpışmasıdır. Bu savaşta Hz. Hüseyin şehit edilmiştir.’ Muharrem ayı Müslümanlar için dinî, tarihi ve kültürel açıdan birçok mesaj barındıran önemli bir zaman dilimidir. İslam tarihi açısından bir milat ve insanlık açısından büyük manalar ihtiva eden Hicret’in gerçekleştiği yıl esas alınarak, 1 Muharrem hicri yılbaşı kabul edilmiştir. İslam tarihinden günümüze kesitler ve mesajlar taşıyan Aşure, 10 Muharrem’de idrak edilmektedir. Hicret, Aşure ve Kerbelâ, dünyanın hangi bölgesinde yaşarsa yaşasın, hangi dinî-kültürel alt kimliğe ya da mezhebe mensup olursa olsun, bütün Müslümanlar için önemli ortak noktalar ve duygular ifade etmektedir. Hicri 61 yılının 10 Muharrem gününde Kerbelâ’da, Sevgili Peygamberimiz (SAV)’in,  ‘Dünyanın iki çiçeği’, ‘Cennet çocuklarının efendileri’ diye övdüğü, Hz. Ali ile Hz. Fatıma’nın ciğerparelerinden biri olan Hz. Hüseyin ve çoğu Ehl-i Beyt’ten 70’den fazla insanın şehit edilmesi Muharrem ayını bir mateme ve hüzün mevsimine dönüştürmüştür.

***

Bu elim olay, Allah’a ve O’nun Resul’üne iman eden, yüreğinde Ehl-i Beyt sevgisi taşıyan bütün mü’minleri derinden yaralamış, kalplerimizi incitmiş; o günden bugüne bölgesi, kültürü, mezhebi ne olursa olsun bütün Müslümanları derin acılara sevk etmiştir. Bugün, Kerbelâ’nın acısını yüreklerinin derinliklerinde yaşayan Müslümanlara düşen en hayati ve tarihi görev, Kerbelâ’yı doğru okumak, doğru anlamak ve ondan dersler çıkarmaktır. Kerbelâ, bütün Müslümanların kalplerini birleştirerek tek bir vicdana dönüştürmelidir.

Yarın devam edeceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.