1. YAZARLAR

  2. Ahmet Kubilay Ekiz

  3. Yurtdışına Biletim Var
Ahmet Kubilay Ekiz

Ahmet Kubilay Ekiz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Yurtdışına Biletim Var

A+A-


Avrupa’da ciddi bir gençlik aktiviteleri havuzu var. Sürekli devir daim eden projeler sayesinde gençler Avrupa’ya gidip geliyorlar. Avrupa’da gençlik çalışmalarına katılıp hem gezip, hem görüp, hem de farklı milletlerden gençlerle bir süre birlikte kalıp kültür paylaşımları yapabiliyorlar. Hiçbir yurtdışı gezisi bir Avrupa projesinin vereceği hayat tecrübesini vermeyecektir çünkü istediğiniz kadar ülke gezin, istediğiniz şartlarda yurtdışı tatili yapın, aynı çatının altında farklı milletlerden gençlerle oturup hayata dair muhabbetler yapmanın vereceği hazzı tutmayacaktır. Hırvatistan projesinde çok değerli insanlarla tanıştım. Onlardan birisi de Yorgo idi. Kendisi Türk dili ile alakalı bir bölüm bitirmiş ve Boğaziçi Üniversitesinde Erasmus yapmıştı. Yani bir Yunan arkadaşımla oturup Türkçe bir şekilde tarih, politika ve hayata dair birçok farklı başlık üzerine derin derin sohbet etme şansı yakaladım. Benim için ciddi bir hayat deneyimi oldu. Hatta bir gün belki de Girit’e kendisini ziyaret etme sözü verdim. Aynı şekilde son gittiğim Estonya projesinin koordinatörü değerli Brice’la konuştuğumda kendisinin daha önce Aksaray’da bir projede yer almış olduğunu, en çokta etliekmeği özlediğini öğrendim.
Yurtdışına bir biletim var
Değerli ağabeyim Ahmet Katıksız ile ilk tanıştığım zaman kendisi bana yurtdışına gitmeye maddi gücüm yetmiyor demenin artık bir bahane olmadığını, çünkü birçok Avrupa projesi ile yurtdışına gitme imkânımız olduğunu söylemişti.
Liseyi bitirip üniversiteye başladığım yıllarda hep hayaller kurdum. Şükür durumumuz iyi ancak bana üniversite hayatın boyunca 4 ülkeye gidip onlarca yabancı ülkeden arkadaş edineceksin deselerdi muhtemelen inanmazdım. Şimdiye kadar; Fransa, Estonya, Hırvatistan ve Bosna Hersek’e gitme şansım oldu. Hiçbirinde aileme 1 gram yük olmadan gittim geldim.
Hayatımda yaşadığım en enteresan olaylardan birisi de Kopgençlik festivalinde gerçekleşti. Yüzlerce yabancı öğrenciyi misafir ettiğimiz festivalde gelen misafirleri karşılama görevi kardeşim Serkan ve bana verilmişti. Gelen misafirlerimizden birisi olan Nikolinka ile halen görüşürüz. Kendisi geçen sene Konya’ya beni ziyarete geldi. Onu farklılık olması amacıyla yine yakın bir kız arkadaşımın evinde ağırlamasını rica ettim. O gün de arkadaşımın şehir dışından misafirleri vardı. Bizim kızlar İngilizce bilmiyorlardı. Üçü Türk, 1 Bulgar İngilizce konuşamadan o gece birlikte kaldılar. Dördü içinde çok farklı bir deneyim oldu.
Hayat gerçekten farklı deneyimlerle dolu… Bugün derslerimin yükü sosyalliğim sebebiyle bana problem oluşturuyor. Belki de okulum uzayacak. Ama çocuklarıma anlatacağım yüzlerce hikâyem var. Yine olsa yine aktif olmayı seçerim.
***

Hoş geldin yeğenim Bilal Çağrı!
Amcamın oğlu Tuğrul kardeşimin ikinci erkek evladı doğdu. Babaannem yeğenime Bilal-i Habeş’in ismini koydu. Tuğrul’un adını babam Tuğrul Bey’den vermiş, bende yeğenimin ismini Çağrı Bey’den koyma fikrimi emmioğluma söyledim.
Allah’ım Bilal Çağrı’nın analı babalı, vatana millete hayırlı evlat olarak yetişmesini nasip etsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum