1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Yüzyılın İhaneti
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yüzyılın İhaneti

A+A-

Çok gündemli, neredeyse günün her saatinde farklı gündemleri öne çıkan bir ülkeyiz ama biz bugün, 2020’nin son gününde 98 yaşında ölen ünlü Rus casusundan bahsetmek istiyoruz.

Babası Birinci Dünya Harbi’nde İngiltere hesabına savaşa katılmış, aslen İspanyol Yahudisi olan bir İngiliz vatandaşı, annesi ise Hollandalı olan George Blake, 1922'de Rotterdam'da dünyaya gelmiş. İkinci Dünya Savaşı’nda Hollanda’daki direnişe katıldıktan sonra Cebelitarık’a kaçan Blake, kendisini keşfeden İngiliz gizli servisi MI6’nın teklifini kabul ederek istihbarat kadrosuna katılıp soğuk savaş döneminin en popüler ajanı olarak öne çıkmıştı.

Onun çifte ajan olduğu, yani İngiltere gizli servisinde olduğu halde başka ülke hesabına çalıştığı anlaşıldığında İngiltere çok geç kalmıştı. Zira MI6'da İngiltere hesabına çalıştığı zannedilen ama Sovyetler Birliği'ne bilgi verdiği ortaya çıkan Blake ‘suçlamalara göre’ 40’ın üzerinde ajanın ölümüne neden olmuş, CIA ve MI6'nın Doğu Berlin'deki iletişim sistemlerini dinleme çabasının boşa çıkarılmasına sebep olmuştu. Hatta CIA'e çalışan KGB ajanı P. S. Popov'un tutuklanarak idam edilmesinden de o sorumlu tutuluyordu.

Çocukluk adı Behar olan George ise buna karşılık 500'den fazla batılı ajanı ifşa ettiğini kabul etti. Mahkemede Sovyetler Birliği’ne bilgi verdiği iddialarını kabul etti ama ifşa ettiği ajanların hayatını kaybetmesine sebep olduğu suçlamasını reddetti.

***

Yüzyılın en meşhur çifte ajanı ya da en büyük haini diyebileceğimiz Blake, ilticacı bir Polonyalı istihbarat subayı tarafından ifşa edilerek açığa çıkarıldıktan sonra 1961 yılında Londra'da 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1966'da İngiltere’nin Dünya Kupası'nı kazanmasından kısa bir süre sonra, tutulduğu hapishaneden firar eden Blake’in duvara tırmanarak kaçtığı söylense de gerçek yöntem açığa çıkarılamadı. Doğu Berlin’de bir süre kaçak hayatı yaşayan Blake ardından ‘hesabına çalıştığı’ Moskova'ya geçti.

KGB'den albay rütbesiyle emekli maaşı alan Blake Moskova'daki villasında korunaklı bir yaşam sürdü. Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin de 2007'de ünlü casusu Rus Dostluk Nişanı ile ödüllendirdi. Rus Dış İstihbarat Servisi son bir yılda korona virüsten korumak için özel önlem alıp Blake’i Moskova yakınlarında bir kır evinde sakladı. George Blake korumaya alındığı kır evinde yaşlılığa bağlı olarak 2020’nin son günü ölünce Rus televizyon kanalları Moskova'daki askeri töreni canlı yayınladı. Devlet Başkanı Putin katılmadığı törene devasa bir çelek gönderdi.

Blake'in 90'ncı doğum gününde ona, Rusya’daki adıyla, ‘Saygıdeğer Georgiy İvanoviç’ diye hitap eden bir mesaj gönderen Putin, “Siz gerçekten döneminizin güçlü ve profesyonel temsilcilerinden birisiniz. Üstlendiğiniz görevleri ne kadar zor olursa olsun yerine getirdiniz. Siz ve sizin gibi meslektaşlarınızın, dünyada barışın muhafaza edilmesi ve stratejik güç dengelerinin korunması için sonsuz katkılarınız oldu… Size minnettarım ve saygılarımı sunuyorum” demişti.

***

Bir İngiliz ihanetçisi yahut derin bir Rus ajanını durup dururken yazmadık elbette. Malum, Türkiye üzerinde birçok batılı devletin kirli senaryosu var. Devlet bu senaryolara karşı olanca gücüyle mücadele verirken ajanlık faaliyetlerini, hatta ihanet şebekelerini de etkisizleştirme sorumluluğunu yerine getirme gayretindedir. Blake’in hayat öyküsü de bu gayretleri doğru okuma ve anlama yararlı bir örnek olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.