1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Zafer Haftası ve Ekonomi Savaşları
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Zafer Haftası ve Ekonomi Savaşları

A+A-

Geçen hafta Kıbrıs’ta, Türkiye gündemine biraz uzak kalmıştık. Dönüşümüzde hem dövizdeki kriz hem de zafer haftası kutlamaları ile gündeme dahil olduk.

*

İnsanları farklı konularda tartışmaya iterek, milletin tepki vereceği şeyleri sessizce ve tepki almadan yapmak veya milletin gerginliğini almak veya milletin dikkatini başka konulara kaydırmak için algı yönetimi ile gündem değiştirmek dünyanın her ülkesinde uygulanan bir yöntemdir. Yöntemin devamda, tutan bazı tartışmaları körükleyerek milleti ayrıştırmak ve birbiri ile uğraşan milletin direnç reflekslerini zayıflatmak da vardır.

*

Yurda dönüşümüzde Türkiye gündemini, döviz krizi ile birlikte Malazgirt Zaferi ve 30 Ağustos Zaferi (Başkumandan Zaferi veya Dumlupınar Zaferi de denir) üzerinde tartışır halde bulduk.

*

Malazgirt Zaferi’ni yüceltirken, 30 Ağustos Zaferi’ni görmezden gelenler ile buna itiraz edenler veya tersini yapmaya çalışanlar… Türkiye’de millet o kadar çok sebeple bölünmüş durumda ki bir de zaferlerimiz üzerinden ayrışmaya hiç gerek yok. Ama farklı fikirleri tartışmaya, tartışmaları da ayrışmaya zemin yapan ve sonuçta milletin, zararlı eylemlere karşı kendini koruma refleksini zayıflatmaya çalışan mihraklar için iyi bir fırsat.

*

1071 yılındaki Malazgirt Zaferi ile Anadolu’yu Türk’e yurt eden ecdadımızı anarken, sekiz buçuk asır sonra Adadolu’yu işgal eden ve Türk’ü Anadolu yurdundan atmak için planlar yapan düşmanı 1922 yılında Anadolu’dan atmanın zaferi olan 30 Ağustos Zaferi’ni görmezden gelmek veya küçümsemek, Türk’ün kültürüne de tarihine de yakışacak bir davranış değildir. Tersi de aynı derecede yanlış ve tehlikelidir.

*

30 Ağustos Zaferi olmasaydı, Malazgirt Zaferi’ni kimler, nerede kutlayabilirdi? Ya da kutlayabilir miydi? Bu soruya hep birlikte cevap arayalım ve düşmana yarayacak ayrışmaları bırakalım.

*

Dünyanın yeni düzeninde cephe savaşları bitti, savaşlar artık ekonomi üzerinden yapılıyor. Bu savaşlarda kurallar çok farklı. Dostlar, düşmanlar yerine rakipler, ortaklar ve stratejik ortaklar var.

*

Tarihteki zaferlerimizi anlamayanlar, günümüzdeki ekonomi savaşımızı anlayabilir mi? Anlamayanlar doğru tedbirleri alabiliri mi? Yeterli hazırlanabilir mi? Tedbir almak yerine tepki vermeyi marifet gibi görenlere bunlar anlatılabilir mi?

*

Özür ve düzeltme:

27 Ağustos 2018 tarihli, Kıbrıs’tan Selamlar başlıklı yazımda, yanlışlıkla “Hal böyle iken 1874 yılında, Osmanlı Kıbrıs’ı İngilizlere kiralamış” yazmışım, doğrusu 1878 olacaktı, düzeltir, özür dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.