1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Zafer Kime Batar?-1
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Zafer Kime Batar?-1

A+A-

Zafer haftasındayız; Malazgirt Meydan Muharebesi ile 1071 yılından sonra Anadolu Türklere yurt olmuştu ancak 847 yıl sonra kaybedildi… Ve 5 yıl dolmadan Dumlupınar Meydan Muharebesi ile Anadolu tekrar kazanıldı, 30 Ağustos Zaferi bayram oldu… Kutlu olsun. Daim olsun.

*

Allah Alparslan’a da Atatürk’e de onlardan önceki ve sonraki tüm şehit ve gazilerimize rahmet eylesin. Amin. İnanıyoruz, şehitlerimiz zaten cennetlik… “Allah, şehitlerimizin uğruna can verdiği değerlerimizi anlamak, sahip çıkmak ve layık olmak bilinci versin bize” diye dua etmek daha önemli bence…

*

Çünkü bu bilince sahip olmayanlar, hepsi bizim olan zaferlerimiz arasında ayrım yapıyorlar. Bizim zaferlerimizden kimler gocunur? Kim zaferimizin birini kutlar birini kutlamaz?

*

Kendi tarihine yalan derken düşman yalanlarına tarih diye kananlar ve yalanları yayanlar, Türk milletinin böyle bir akıl tutulmasına, böyle ahmaklığa nasıl düşmüş olabileceğini anlamayı zorlaştırıyor. Soruyorum, zafer kime batar? Kim akla izana sığmayacak yalanlara kanarak kendi zaferine ters bakar?

*

Yarıya yakını müslüman ve üçte bir kadarı Osmanlı bakiyesi olmak üzere 48 devlet görmüş bir kadeşiniz olarak kısa tutma gayreti içinde şöyle bir özet ile aktarmaya çalışacağım gözlem ve tecrübelerimi;

*

1) Son 3 yüzyıldan beri dünya hakimiyeti bilek gücü kullanan milletlerden, beyin gücü geliştiren ve kullanan milletlere geçti. Buna ayak uyduramayan Osmanlı Devleti tüm ihtişamına rağmen, zayıfladı. Uzak yakın demeden, bir çok savaş yapsa da diğer coğrafyalardaki dindaşlarının İslam düşmanı emperyalist devletlerce esir alınarak sömürülmesini önleyemedi. Nihayet sıra yakın coğrafyalara geldi ve sonunda sıra atalardan miras yurdumuza geldi. Osmanlı, bilek gücünün yerini beyin gücünün aldığını anladığında geç kamıştı. Dayanamadı, önce ekonomide yenildi ve teslim oldu. Sonra büyük savaşta atalarından miras kalan yurt topraklarının işgal edilmesini bile durduramadı, parçalandı, yıkıldı.

*

2) Bu yıkıma rağmen, o dönemde durdurulamaz görünen emperyalist güçlere karşı ilk Kurtuluş Savaşı “ya istiklal ya ölüm” ilkesi ile Türk milleti tarafından başlatılmıştır. Türk milleti o haçlı, emperyalist, İslam düşmanı her derseniz, güçlere karşı savaş kazanan ilk millet olarak özgürlüğünü kazandı. Türk milleti, Osmanlı bakiyesi devletler arasında ilk bağımsız müslüman devleti, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmayı başardı.

*

3) O dönemde Araplar, Kur’an-ı Kerim dilini kullanarak müslüman halklar ve milletler üzerinde ümmetçilik adına hilafet makamı ile kontrol kurma isteğindeki Araplar, Türkler gibi bir özgürlük savaşı vermek yerine düşmana teslim oldu, kutsal topraklarımızı düşmana çiğnetti…  Ve sonraki nesillerini de esaret altında büyütmeyi kabul etti…

*

Pazartesi günü devam etmek üzere… Malazgirt Zaferimiz de 30 Ağustos Zaferimiz de kutlu olsun, daim olsun duası ile …

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum