Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Zafer ve Bayram-2

A+A-

Milleti bu hatadan döndürecek, cehalet çukurundan çıkaracak yol ise akıl, sağduyu, basiret, feraset. Okumak, araştırmak, sorgulamak, anlamaya çalışmak ve düşünmektir.

*

Bizi akla ve düşünmeye düşman edenler kimlerdir peki? “Siz anlamazsınız okumayın, bizi dinleyin” diyerek dinimizi hurafe ile dolduran, düşman yalanlarını tarih diye yutturan ve sadece onlara inanmamızı isteyen düşman ile onun hain işbirlikçileri değil mi?

*

Bu yüzden, ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’, ‘Özgürlük karakterimdir’, ‘Hakimiyet milletidir’ diye öğreten Atatürk'ü bazıları, bazen rolleri gereği sever görünseler de sevmezler ve bizim de sevmemizi istemezler biraz imkân bulunca söverler, bizim de sövmemizi isterler. Çocuklarımızı bataklığa çekerler, kendi milletine düşman ederler.

*

İşte bunlara kananlar, dünkü Çanakkale Zaferi veya 30 Ağustos Zaferi ile şimdiki 15 Temmuz’u karşılaştırma aymazlığına düşerler. Aralarındaki farkı göremezler, anlayamazlar. Farklı düşüneni düşman ilan edip didişirken, gerçek düşman ile mücadele edecek zamanı bulamazlar.

*

Sonra kandırıldık diye düşmanı suçlarlar. Çözüm mü bu? Düşman düşmanlık etmek için vardır, düşmanın nasıl fırsat bulduğunu sorgulaman ve tekrar etmemesi için suçu kendinde araman gerekmez mi?

*

Bu zaferlerin hepsi bizimdir. Hepsinin de yeri ayrıdır. Birini diğerinin altına gömmeye çalışmak aymazlıktır, ahmaklıktır, ihanettir. Biraz düşünmemiz gerekir. Düşünürüz inşallah.

*

Bize düşen, birbirimize düşmek değil, canlarını ortaya koyarak kazandıkları zaferler ile özgürce Ramazan ve Kurban Bayramı kutlayabildiğimiz, Cuma namazı kılabildiğimiz bu vatanı miras bırakanlara layık ‘insan’ olma bilincine ulaşmak olmalıdır.

*

Ve o ‘önce insan olmak’ bilinci sayesinde, ‘seccademi serip namaz kıldığım yer vatandır’ kandırmacası ile vatan kavramını çarpıtan, Müslümanları vatansızlaştırmak isteyenleri, ‘o sizin dediğiniz ancak gurbette geçerlidir, orası da vatan değildir’ diye cevaplayıp, ‘düşman bayrağı dalgalanan yerde Cuma namazı kılınmaz’ diyen hocalarımızdan alacağımız güç ile kazdıkları kuyuya düşürmek gerekir.

*

Vatanımızda, birlik içinde nice nice bayramlar kutlamamızı dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.