1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Zamanı İyi Kullanarak Verimli Çalışmak
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Zamanı İyi Kullanarak Verimli Çalışmak

A+A-

Futbol pasa dayalı ve süreklilik isteyen hareketli değişken bir oyundur. Tamamen kuvvet isteyen, fiziğe dayalı bir oyun olduğu gibi aksiyon oyunudur. Oynayarak deneyim sağlayıp, gelişim sağlamada etkili bir alandır.

Futbol yediden yetmişe herkesin hayran dolu bakışlarla izlediği, dünyanın sayılı yıldızlarını seyredip te oralarda olmanın hayali kuran çocuklarımıza sizde oralarda olabilirsiniz. Fakat çok iyi öğrenmeniz gerektiğini, öğrenirken de işin bilincinde olup disiplinli bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini anlatılması gerekir.

Kulüplerde ve altyapılarda eğitici eğitimi verirken bu işin çalışmaktan daha çok, daha verimli, daha olumlu ve sistematik çalışması gerektiğini anlatıp, olumlu çalışmasını ve bu olumlu çalışmanın karşılığında da, zaman içerisinde deneyim yaşadığını yaşadığı deneyimi de yaşatması gerektiğini anlatılması/anlatmamız gerekir. Yapılan çalışmalarda sürekli aynı şeyleri yapmak, tekrar etmek ve çalışmak futbolcuya hiçbir şekilde deneyim yaşaması ve yaşatması anlamına gelmez. Sürekli aynı hareketleri yapmak bile futbolcuya çok yönlü gelişim sağlamaz. Fakat futbolcunun sürekli tekrar yapması, tekrar edilmesi, eğer konusu beceri anlamında ise gelişim/katkı sağlar. Yukarıda yazıya başlarken de belirttiğim gibi futbol çok yönlü, sürekli hareketlilik isteyen aksiyonu yüksek pozisyona dayalı bir oyundur. Aynı anda birkaç hareketin yapılmasına dayalı beceri oyunu değildir. Bunu özellikle futbolcu adaylarına ve futbolculara iyi belirtmeliyiz. Sporcuya sürekli aynı düzeyde ve aynı çalışmaları yaptırıp tekrar ettirmek, gelişimlerini beklemek olmaz bu eğiticinin ya iyi niyetli olmasını ya da yetersiz donanımsız olmasını gösterir. Stratejik, Statik, ve durağan olan benzeri oyun tarzı çalışmalar sürekli tekrar gerektirmesi durumunda zamanı iyi kullanamama ve yapılan emeklerin boş olduğu anlamına gelir. Futbol nasıl ki pozisyon oyunu ise ve sürekli aksiyon istiyorsa farklı biçim ve olasılık düşünülmesi gerekir. Çalışmalarda yeteneğini kullanmakla ve antrenman yapıyor olmakla futbolcu olunmaz. Önemli olan verimli ve özverili çalışmaktır.

Kısacası; Eğiticiler olarak çocuklara sürekli tekrarı yaptırmak yerine deneyim kazandırarak gelişimlerini tamamlayıp verimli çalışmayı aşılamalıyız.

Unutmayın; Futbol görsel bir şovdur, bu şovda sizde olabilirsiniz. Yeter ki inanın. Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.