1. YAZARLAR

  2. Ahmet Gedikkaya

  3. Zamlarla Yok Olan Asgari Ücret
Ahmet Gedikkaya

Ahmet Gedikkaya

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Zamlarla Yok Olan Asgari Ücret

A+A-

Zamlarla yok olan asgari ücret diyerek başladım bugünkü yazıma… Bilindiği üzere asgari ücret 1.404 TL. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücrete 2018 yılı başında yüzde 14,2 zam yapıldı. Bu zam asgari ücretlinin maaşının artmasından ziyade asgari ücretli çalışanın yıllık vergi dilimine girerek maaşından kesinti olmasına sebep oluyor. Nasıl mı?

İşte izahı…

-Vergi dilimi yıllık 13.000 TL.Buna göre yıl içerisinde çalışan Eylül ayında 13.000 TL vergi dilimine ulaşıyor. Sonrasında vergi dilimi kesintisi uygulanarak maaşından yüzde 20 oranında kesinti yapılıyor. Zaten açlık sınırında bile olmayan asgari ücretlinin maaşı kuşa dönüyor.

-Eğer çalışan fazla çalışma yaptıysa yıl içerisinde Eylül ayından daha önce vergi dilimine girebilir.Bu da yine haneye eksik maaş olarak yazılır. Ne kadar fazla maaş o kadar fazla kesinti.Bu ne yaman çelişki…

-Mecliste yapılan çalışmalar sonrasında asgari ücretli çalışanın maaşından bu kesintinin yapılmayacağı dair torba yasa düzenlendi ve onaylandı. Buraya kadar güzel fakat asgari ücretli çalışan yıl içerisinde hangi ayda vergi dilimine girerse o aydan itibaren asgari ücret alacak yani maaşı asgari ücret altında olmayacak. Fakat çalışan asgari geçim yardımı ile 1.600 TL maaş alması gerekmesine rağmen yine vergi dilimine girdiği ay itibari ile çalışanın maaşı 1.404 TL olacak.Asgari geçim indirimi desteğinden en çok faydalanması gereken asgari ücretli çalışan bu imkândan yoksun kalacak.

-Yapılan bu eksik düzenlemenin tekrardan görüşülerek asgari ücretli çalışanın maaşının yıl içerisinde hiç bir şekilde kesintiye uğramadan asgari geçim indirimi ile eksiksiz olarak hakedildiği şekilde sahiplerine ulaştırılmasını ve zaten kuş kadar olan asgari ücretin iyice kaybolmamasını diliyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.