1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Zayıflamaya Yardımcı Bitkiler
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Zayıflamaya Yardımcı Bitkiler

A+A-

Ramazan yaklaştı. Koronavirüs salgını nedeniyle Konya’da evlerde uzun süre geçiriyoruz. Şimdi alınan kiloları verme zamanı.

Maydanoz

Metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahip maydanozu çiğ olarak tüketebilir ya da çayını içebilirsiniz. Maydanoz; vücudun ödem toplayıp şişmesini önlüyor, yağ yakılmasını kolaylaştırıyor. Özellikle göbeklerinin büyüklüğünden ve bu bölgedeki fazlalıklardan şikayetçi olanlar bir takım egzersizler ile birlikte maydanozun suyunu içerek göbek bölgenizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz.

Maydanozu böbrek iltihabı olanlar yememelidir, hamileler ise dikkatli ve az yemelidirler. 5 yaşından küçük çocuklara tedavi amaçlı da olsa maydanoz suyu içirilmemelidir. Maydanoz fazla yenildiğinde dilde tutukluk yapar o yüzden belirttiğimiz gibi bunu da ölçülü tüketmekte fayda var.

Adaçayı

Baharat ya da çay olarak tüketebileceğiniz adaçayı da zayıflamaya yardımcı bitkilerdendir. İştah kesici özelliğe sahiptir. Diyet yaparken beslenme planınızın dışına çıkmamak için adaçayı içerek sadece gerektiği kadar yemek yiyebilir, kilo verebilirsiniz.

Mate Çayı

Mate çayı pek çok ülkede kilo vermek isteyenler arasında oldukça popüler bir bitkidir. Kabızlığa iyi gelir, metabolizmayı hızlandırır ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Fesleğen

Kokusuyla ferahlatan fesleğen; vücutta biriken fazla suyu atmaya yardımcı oluyor, idrar yollarının düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. Fesleğeni zeytinyağlı yemeklerinizde kullanabilir ya da çayını demleyip içebilirsiniz.

Kekik

Vücuttaki fazla yağları yakmaya yardımcı olan kekik, aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor. Türk mutfağında en sık kullanılan baharatların biri olan kekiğin çayını demleyip içebilirsiniz. Böylelikle metabolizmanızı hızlandırır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Yeşil Çay

Hem sağlıklı kilo vermek hem de bölgesel zayıflama konusunda çok işe yarar. Ayrıca kansere karşı korunmada çok etkilidir. Günde 3 bardak yeşil çayı rahatlıkla içebilirsiniz. 12 haftalık bir çalışmada diyetle birlikte yeşil çay tüketmenin bel çevresindeki yağları azalttığı belirtilmiştir. Ancak bazı sağlık sorunlarında yeşil çay tüketiminin de doktor kontrolünde olması gerekebiliyor. Kan sulandırıcı özelliği olduğu için bu tip rahatsızlığı olan hastaların doktorlarına danışarak tüketmesi önerilmektedir. Kafein içeren yeşil çayın fazla tüketiminin uykusuzluğa, mide bulantısı ve kusma gibi bazı yan etkilere yol açabileceğini unutmadan kontrollü olarak tüketin.

Tere

İçeriğinde vitaminler bulunan tere yağ yakmayı hızlandırdığı için zayıflamaya yardımcı bitkiler arasındadır. Tereyi yalnızca çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Biberiye

Kan dolaşımını hızlandırıp cildin sıkılaşmasını sağlayan biberiye et ve balık yemeklerinde kullanılabilir. Kilo verirken gevşeyen vücudunuzu sıkılaştırmak için biberiye yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar