1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. Zazadın Hanı Kaderine Terk Edilmesin
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Zazadın Hanı Kaderine Terk Edilmesin

A+A-

“Geçmişin yıkıntıları, bugünün uyarılarıdır.”

George Bancroft

***

Kervansaraylar ticaret yolları üzerinde bulunan konaklama tesisleridir. Özellikle Anadolu Selçuklu döneminde sıkça kullanılmışlar ve büyük öneme sahip olmuşlardır. Ticaretin ilerlemesi için büyük bir önem taşıyan kervansaraylar özellikle o dönemki zor ticaret koşulları (uzun mesafeler, ilkel taşıtlar) düşünüldüğünde ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır. Kervansarayların ticarete bir diğer büyük katkısı da tüccarların yağmacı ve eşkıyalardan korunmasını sağlamalarıdır. Bu korunaklı yapılar tüccarların geceleri konaklamasını sağlamıştır ve böylece hırsızlığa kurban gitmelerinin önüne geçilmiştir. Güvenli ve ücretsiz bir kervansaray hizmeti alan tüccarlar diğer tüccarlara da bu ticaret yollarını önerince ekonomi canlanmıştır.

Sadettin Köpek’in hayatının ilk yıllarına dair yeterli bilgi yoktur; zira Selçuklu Sultanlarının hizmetine nasıl girdiği de bilinmemektedir. 1. Alaeddin Keykubat döneminde Eyyubiler’e karşı düzenlenen seferde sol kanat kuvvetlerinin komutanı olup aynı zamanda emir-i şikar, nakkaş ve mimar da olduğu bilinmektedir. Yapmış olduğu en ünlü yapı Kubadabad Sarayı’dır. “Diriliş Ertuğrul” dizisini takip edenlerin aşina olduğu isimlerden olan Sadettin Köpek, devlet görevlerinde bulunduğu sürede gün geçtikçe siyasi konumunu güçlendirdi. İlerleyen dönemlerde kendisini Selçuklu şehzadesi olarak göstermek istedi ve çıkardığı dedikodular sonrasında Sultan tarafından öldürtüldü. Cesedi demir bir kafes içine konularak Kubadabad Sarayı’nın kale burcuna asıldı.

Zazadın Hanı Konya-Aksaray karayolunun 25 kilometresinde vaktiyle nahiye olan Tömek yolu üzerindedir. Kapının üstünde siyah ve beyaz taşların kavis şeklinde çerçevelediği celi sülüs ile yazılmış bir kitabe vardır. Bu kitabeye göre Sadettin Köpek’in yaptırdığı han; 1236 M. (634 H.) yılında 1. Alaeddin Oğlu Keyhüsrev zamanında tamamlanmıştır. Han 2007 yılında Selçuklu Belediyesi tarafından restore edilmiştir.

Hanın yenileme öncesi fotoğraflarını inceledim, yenileme sonrasında dönemindeki ihtişamına tekrar kavuştuğu rahatlıkla söylenebilir. Fakat yakın zamanda iki kez ziyaret ettiğim han şu aralar kaderine terk edilmiş... Açık ve kapalı bölümleri bulunan han kuşlara mesken olmuş durumda. Ne bahçe ne dış ne de iç kapılarında bir kilit olmaması ziyaretlerimiz sırasında bizler için kolaylık sunmuş olsa da farklı niyetleri olanlar için de bulunması zor bir fırsat olacağı aşikârdır. Nitekim ikinci ziyaretimde belki de yağmacılar tarafından zorlanan dış kapı demirinin kırık olduğunum gördüm. Yetkililere, eski eser ve değerlerimize verilen önemin arttığı şu günlerde, bu kültürel mirasın en azından bir güvenlik görevlisini ve tanıtıcı bilgiler içeren tabletleri hak ettiğini söylemek isterim.

Ayrıca Sultan 2. Abdülhamit’in İstanbul Hadımköy’de bulunan, bakımsızlık ve ilgisizlikten hırsızların hedefi haline gelen, evsizlerin ve madde bağımlılarının meskeni 127 yıllık tarihi askeri hastane binasını hatırlatmak isterim.

Kaynaklar: Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi -  http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=43590 (Muammer ULUTÜRK) - http://www.derszamani.net/kervansaraylarin-ozellikleri-ve-onemi.html

***     

“Tarih, milletlerin tarlasıdır. Her toplum, geçmişte bu tarlaya ne ekmişse, gelecekte onu biçer.”

Voltaire

 

Kültür Sanat Günlüğü

* 7-17 Aralık 2018 tarihlerinde Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen Hz. Mevlâna'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenlerinin (Şeb-i Arûs) bilet satışı başlamıştır. https://ebilet.konyakultur.gov.tr/

* Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Sûfîsin “Mevlâna Törenleri-2018” Kamu Spotu Film Yarışması düzenlenmektedir. Yarışma Tarihi: 15 Mayıs - 14 Eylül 2018

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.