1. YAZARLAR

  2. Konyaspor Analiz

  3. Zor Oldu Ama Güzel Oldu
Konyaspor Analiz

Konyaspor Analiz

Analizin Dili
Yazarın Tüm Yazıları >

Zor Oldu Ama Güzel Oldu

A+A-

Bu Sezon bir çok badireler atlattık, bu süreç bizler için çok sancılı geçti. Önce Mustafa Reşit hoca ile bir hayal denendi. O hayalde 6-8 saniyede gol atmaktı. Konyaspor gibi önceki 3 sezonda 90 dk. Rakip sahada 3-4 tehlikeli atak geliştiren ve galibiyetlerini ağırlıklı 1-0 gibi skorlar ile alan bir takım için hem hücum futbolu hemde 6-8 saniye denkleminin tutmayacağı başından belliydi. Nitekim tutmadı ardından daha da büyük bir hata yapılarak Mehmet Özdilek ile anlaşıldı. C.V.sinde başarısızlık ve  kovulmakla dolu olan birisini nasıl bir düşünceyle Konyaspor'un başına getirdiler daha halen çözebilmiş değilim. Fazla uzatmıyacam onunda Konyaspor macerası uzun sürmedi.

Son 10 maç kala Bulunduğumuz bölgeden bizi kurtaracak Rüştünü ıspat etmiş birisi gerekliydi. Bu kişide çok doğru bir tercihle Sergen Yalçın oldu. Sergen hoca ve ekibi gerçekten çok mücadele ederek, çok çalışarak Konyaspor'u Ligde tuttu. Sergen hoca Geldiğinde Mehmet Özdilek'e tezat "bizim sorunumuz gol atmak değil, gol yememek. Öncelikle sağlam savunma kurgusunu oturtmalıyız" dedi ve oynadığı 9 maçın 6 sında gol yemedi. Bu nokta bir dokunuş oldu.

Sergen hocanın ciddi şekilde eleştirildiği maçlarda oldu.  Osmanlıspor ve Antalyaspor maçları sonrası çogu kişi galibiyet bekliyordu ama Sergen hocanın hesapları farklıydı. Hesap önce rakibi tut, sonra rakibi yakala idi. O zamanlar bu durumu defatle söyledik, dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Konyaspor Antalya ve Osmanlı maçında açık oynayıp kaybetseydi. Şuan alt lig kadrosu kuruyor olacaktık. Rakibimizden aldığımız bir puanın önemi inşallah anlaşılmıştır.

Benim için bu sezon Sergen hoca dönemi öncesi  çok üzücü geçti. Nedeni ise hem Mehmet hocanın hemde Mustafa Reşit hocanın Rakip analizine değer vermemeleriydi. Avrupa Ligi, Türkiye Kupası  ve Süper Ligde bir çok maçı ufak tefek önlemler ile kazanabilecekken maalesef kaybettik. Özellikle kalemizde gördüğümüz çoğu golü maç öncesinde anlatmıştık. Bu durumu kendimizi övmek ya da hocaları değersizleştirmek için yazmıyorum, Konyaspor'un elinde çoğu Süperlig kulübünde olmayan materyaller, donanımlar, veri kaynakları ve  imaknlar var.  Bizlerin imkansızlıklar içinde ortaya bir takım bilgiler ve veriler koyarken, İmkanları olupta göz ardı edenler bizi fazlasıyla üzdü.

Aslında bu sezon özelinde yazacağım bir çok maç ve bir çok detay var fakat bu konuları daha da uzatıp sıkmak istemiyorum. Artık geçmişden ders çıkartıp önümüze daha sağlam adımlar atma vakti. Umarım ve dilerim bu hatalar silsilesi ile önümüzdeki sezonlarda tekrar karşılaşmayız.

Göztepe maçına geçelim...

Konyaspor nitelikli orta saha yokluğu çektiği ligin 2. Devresinde gerek devşirme oyuncular ile gerekse yetersiz oyuncu performanslarıyla sezonu bitirdi. Normalde 4-1-4-1 sistemi ile oynayan Konyaspor bu maç Mehdi'nin cezalı olması sebebiyle bu maç özelinde 4-2-3-1 sisteminde oynadı fakat ilk yarı Milosevic'in etkisiz kalması ile hücumsal gücü tekrardan elde etmek için ikinci yarı 4-1-4-1 sitemine geçti. İleride anlatacağız.

Kadrolar açıklandığı zaman Konyaspor için noktası virgüllüne beklediğim bir kadro çıkarttı Sergen hoca, fakat Göztepe kadrosunda beklediğim oyuncular yoktu. Sağ bek Pozisyonunda Kanat oyuncusu olan ve Kariyerinde bek olarak sayılı maça çıkan Tayfur'u seçti Tamer hoca. Tayfur'un defansif özelliklerinin kuvvetli olduğunu maç öncesi yazmıştık. Çok iyi bir performans gösterdi. Fofana'nın tutuk olma sebeblerinden biriside Tayfur'du.

Takımın Forvet oyuncularından olan Ghilas'ta bu maç Sağ açık mevkisine devşirilmişti. Demba Ba'nında oynadığını ilave edersek Göztepe İki forvet oyuncusunuda bu maç oynattı. Özellikle Konya gibi baskılı bir deplasman maçı için bu durum büyük bir riskti.

Bir diğer beklemediğimiz durum ise Selçuk ile Poko'nun defansif ortasaha mevkisinde oynamasıydı. Son maçlarında Poko - Castro ikilisini oynatmıştı. Bu ikilide Göztepe'nin orta sahada zayıf halkasıydı. Nedenini ise maç öncesi yazımızda bahsetmiştik. Özellikle Castro'nun fiziksel dezavantajını kullanmak ve baskı anında bu ikiliye Orta sahada üstünlük sağlayabilecektik. Fakat Selçuk ve Poko ikilisi özellikle ilk yarı bizim orta saha ile alakalı bütün planlarımızı bozdular.

Oyunun kontrolü İlk yarı hem ofansif bir kadro ile çıkan hemde Oyuncularını iyi motive etmiş Göztepe'deydi. İlk yarı itibariyle 10 şut atan Göztepe bunların 5'inde isabet buldu. Biz ise sadece 2 isabetsiz şut atabildik.

img_20180514_000054.jpg

İlk yarı itibariyle hücumlarımızda hem Kanatlarda hemde ortasahada istediğimiz etkiyi ortaya çıkartamadık. Hep söyledim halada söylüyorum Konyaspor'un Kreatif bir orta saha oyuncusuna ihtiyacı var. Bu maçta ciddi anlamda bu oyuncu eksikliğini fazlasıyls hissettik. Yeni sezon transferleri için olmazsa olmaz kaliteli  8 - 10 numara oynayabilen bir oyuncu olacaktır.

picsart_05-14-12.20.30.jpg

İlk yarı rakibi bire bir presle sıkıştırıp hataya zorladık fakat preste rakibi istediğimiz gibi bunlatamadık. Kazandığımız toplarıda doğru kullanamadık.

picsart_05-14-03.03.58.jpg

Göztepe bu maç 22 kez top kaybı yaptı. Resimde top kaybı yaptığı noktalar yer alıyor. Dikkat ettiyseniz bu alanda 5 top kaybı ile Poko'nun ciddi bir sorunu var. Demba ba'nın da 6 top kaybı var fakat hepsi hücum bölgesinde yani bizim 1. Bölgemizde o yüzden Demba ba'nın top kayıpları Poko'nun ki kadar değerli değildi.

img_20180514_001032.jpg

İlk yarı rakibin üstünlüğü ile geçti. Özellikle Demba Ba'nın pozisyonları Serkan'ın başarısı ve Ferhat'ın çizgiden çıkardığı top Maçın kaderini belirledi diyebiliriz. Açıkcası Göztepe'yi ve Tamer hocayı tebrik etmek lazım, çünkü hiçbir hedefi kalmamışken oynattığı ve risk aldığı sistem ona maçıda kazandırabilirdi, çok pahalıya da patlayabilirdi. Dolu Tribünlerin gazı ile mi yoksa futbol dışı sebebler mi bilemiyorum Göztepe çok motive olmuş, sanki biz değilde onlar düşmeme mücadelesi veriyor gibi bir maç çıkardı.

Neyse maça dönelim...

Bu maç adam geçme konusunda iki takımında kısır olduğu bir maçtı. Zaten Göztepe'ninoyun yapısından dolayı böyle bir durumu beklemiyorduk ama Konyaspor'da diğer maçlara göre bu maç biraz tutuktu.

Toplam 11 kez adam geçme denemesi yapan temsilcimiz bunların sadece 6'sında başarılı olabildi. Bu açıdan takımımızın en iyi ve en kötü ismi Fofana oldu. Yediğimiz gol öncesi defans bölgesinde çalım deneyip sonrada topu rakibe kaptırıp faul yapması Sergen hocayı çıldırttı. Nitekim pozisyondan 7 dk. sonrasında oyundan çıktı. Adam geçme konusunda Göztepe bu maç %100 adam geçme ile oynadı. 9 adam geçme denemesi ve 9 basarı.

Yediğimiz Gol,

Göztepe'nin duran toplardaki başarısından maç öncesi yazımızda bahsetmiştik. Bu maç Göztepe'ye bir çok duran top şansı verdik. Konyaspor için Sergen hoca sonrası gelişen Duran toplarda ciddi bir alan + adam kurgusu var. Bu durum Sergen hoca öncesi Mehmet Özdilek'in son maçları hariç yoktu. Zaten yediğimiz golde biraz Karambol vari oldu. Bursa maçında yediğimiz gol gibi dışarı giden Halil'in  şutu çeviren Demba Ba golünü attı.

picsart_05-14-12.09.44.jpg

Maç öncesi bahsettiğimiz bir durum vardı. Göztepe özellikle Duran toplarda rakipden dönen topları kazanmak için en az iki kısa oyuncusunu ceza sahası dışında tutuyor demiştik. Sadece o bölgeye Eto'o yu bile koysaydık belki bu maç o golü yemezdik. Tamer hoca bu hamlesinin meyvesini gol olarak almış oldu.

Bu maç Göztepe Maç öncesinde belirttiğimiz gibi uzun toplar ve Uzaktan şutlar ile etkili olmaya çalıştı. İlk yarı sadece 2 isabetsiz şut atabilen Konyaspor İkinci yarı Sergen hocanın müdehaleleri ile Oyunun Kontrolünü eline aldı.  Rakip kalede 11 şut buldu.

img_20180514_001110.jpg

Sergen hocanın İkinci yarı en önemli hamlelerden birisi Mokeyi çıkartıp Orkan'ı oyuna alması oldu. Tek önlibero sistemine geçen Konyaspor'da Jonsson'un üzerine çok ciddi bir yük bindi fakat Orkan'ın orta sahanın Sağ bölgesine, Milosevic'in de Sol bölgeye verdiği destek ile ikinci yarı Konyaspor Hücumda çok daha etkili hamleler yaptı. İlk yarı  Orta sahada Milosevic çok etkisiz kalmıştı. İkinci yarı Orkan'ın verdiği destek ile rüzgar tersine döndü.

Bir teknik direktör için oyunu okuma ve doğru hamle kozları çok önemlidir. Sergen hocayı bu konuda takdir etmek gerekiyor. Sadece bu maç özelinde değil, geldiğinden beridir yaptığı bütün hamleleri belirli bir plan ve birikim dahilinde yaptı ve bunların çoğunda düşündüğü ve beklediği verimi aldı. Bana göre bu durum bir teknik direktör için çok önemlidir.

Hücum olarak Güçlenen ve bunuda rakibine kabul ettiren Konyaspor'da Jahovic'in girmesi sonrası Gol geliyorum demeye başlamıştı. Fofana'nın çıkması sonrası Ömer Ali Sola kanada geçti. Bana göre mac boyu çok iyi oynadı, topsuz alanlarda yaptığı koşular rakip defansı yıprattı. Ayrıca defansif de katkı verdi. Attığı golde de sanki gol atacağını biliyormuş gibi rakibin ofsayt tuzağına düşmedi ve golünü attı. Golden sonra da Duygu yoğunluğu ile göz yaşlarına hakim olamadı. Selim'e sarıldı. Para ile çok iyi Futbolar bulunur ama böyle karakterli ve aidiyetli çocuklar asla bulunamaz!

Gol sonrası Beto'ya atılan madde Göztepe'nin oldukça işine yaradı. Hem oyunu hem de bizim oyuncularımızı soğuttuk. Soğuttuk diyorum çünkü rakibin arayıpta bulamadığı kozu onlara verdik. Eğer oyun soğumasaydı Konyaspor belki bir gol daha bulabilirdi. Attığımız golle hem rakibin gardını düşürdük hemde bizim motivemizi yükselttik. Fakat o cismi atan arkadaş ne akla hizmet böyle birşey yaptıysa hem oyunu soğuttu hemde ilerdeki günlerde  Konyaspor'a güzel bir ceza gelmesine vesile oldu.

Bu maç Demba Ba'yı durduramadığımız bir mac oldu. Bire birde, hızlı ataklarda, Uzun toplarda Yan toplarda defansımızı çok zorladı. Göztepe adına maçın en iyisidi diyebiliriz. Gerçekten yiğidi öldür hakkını yeme, bizim Ligimiz için kaliteli bir oyuncu.

picsart_05-14-12.16.50.jpg

picsart_05-14-12.17.56.jpg

Hakkını vermemiz gerekenlerden biride savunma oyuncularımız gerçekten geri dönüslerde cok iyiydik. Resimde Göztepe'nin çıktığı ani ataklar ve savunma geri dönüşlerimiz yer alıyor. Savunmamız bir gole mani olamadı ama o golde belki 10 kez uğraşsan atamayacağın bir gol.

Golden sonra hem oyunun soğuması hemde Özellikle Poko'nun kırmızı kartı sonrası istedigimiz baskıyı kuramamızdan maç berabere bitti. Konyaspor aldığı 1 puan ile Lige tutundu.

Maç ile alakalı gözlemlerim bu kadar, bu sezon bizim için çok zor oldu. Şimdi Sergen hoca ile yola devam edip yeni sezon hazırlıklarına başlanmalı. İnsallah bu sezon yapılan hatalardan ders çıkartılır ve yeni sezona çok daha bambaşka hedefi yukarılar olan bir Konyaspor izleriz. Kalın sağlıcakla

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar