1. YAZARLAR

  2. Osman Avanoğlu

  3. Zümrüdü Anka Efsanesi-2
Osman Avanoğlu

Osman Avanoğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Zümrüdü Anka Efsanesi-2

A+A-

Kaf Dağı’nın zirvelerine giderek Zümrüdü Anka’ya ulaşmaya çalışan kuşların yolculuğunda Cehalet Vadisi’nden bahsetmiştik. Yazımıza devam ediyoruz…

4- İnançsızlık Vadisi

Yol uzadıkça uzuyormuş. Kuşlarda asla Kaf Dağı’na ulaşamayacakları fikri doğmaya başlamış. Bazıları verdikleri kayıpları öne sürerek gidene kadar herkesi kaybedeceklerini söylüyorlarmış. Bazıları da Anka Kuşu’nun hiç var olmadığını, boş yere umutlandıklarını söyleyerek geri dönmeyi teklif ediyorlarmış.

Ve onlar bu yüzden bir sonraki vadiyi görememişler.

5- Yalnızlık Vadisi

Kuşlardan bazıları o vadiye sadece kendileri ulaşmış gibi bir hisse kapılmışlar. Her şeyi kendileri yapıyor, kendi başlarına avlanıyor, kendi başlarına uçuyor ve yine kendi başlarına yolu bulmaya çalışıyorlarmış. Grupta birlik olmadığı için de hiçbir şeyde başarı elde edemiyorlarmış.

Birlik olanlar ise güçlerini birleştirerek bir sonraki vadiye doğru yol almaya başlamışlar.

6- Dedikodu Vadisi

Vadiden fısıltı sesleri yükseliyormuş. En arkadaki kuş bir fısıltı duymuş. Fısıltı ona Anka Kuşu’nun yeniden doğarken tüylerinin yandığını söylemiş. Hemen bunu bir öndekine aktarmış. Öndeki kuş da diğerine Anka Kuşu’nun tüylerinin çıkmadığını söylemiş. Diğeri, tüyleri olmadığı için saklandığını iletmiş. Bir diğeri, tüyleri olmadığı için hırçınlaştığını herkese saldırdığını söylemiş. Onun önündeki Anka Kuşu’nun artık buna dayanamayarak kendini öldürdüğünü, bu yüzden gitmeye gerek kalmadığını söylemiş.

Bu söylentiler kuşlar arasında sürüp gitmiş. İnananlar kalmış, inanamayanlar yollarına devam etmişler.

7- Ben Vadisi

Herkes lider olmak istiyormuş. Herkes kendi bildiklerinin doğru olduğunu ve yolu ancak kendisinin bulabileceğini söylüyormuş. Öne geçip yol göstermek için aralarında kıyasıya bir rekabet başlamış. Vadinin dağlarında, taşlarında “ben” sesleri yankılanıyormuş. Bunda ısrarcı olanlar kendi yollarına giderek kayıplara karışmışlar.

Nihayet yolculuk sona ermiş ve Kaf Dağı’nın zirvesine ulaşmışlar. Yalnız geriye sadece 30 kuş kalmış. Yuvaya vardıklarında aslında Anka Kuşu’nun diğer adı olan Simurg’un 30 kuş demek olduğunu anlamışlar. Yani bilge olan, çözüme ulaştıracak olan onlarmış.

Herkes bedeninde Anka Kuşunu yaratacak güce sahip olsa da buna ancak sabredenlerin, asla pes etmeyenlerin ulaşacaklarını anlamışlar. Yaptıkları yolculuk Anka Kuşu’na gibi gözükse de aslında kendilerineymiş. Onlar yedi vadi ve yedi zorlu aşamayı atlatarak özlerine ulaşmış, hepsi birer Anka Kuşu’na dönüşmüşler.

***

Velhasıl Zümrüdü Anka efsanesinden çıkarılacak olan ana fikir, Hz. Mevlana’nın da dediği gibi; “neyi arıyor isen sen, O’sundur.”

Zümrüdü Anka efsanesi, sabırlı olmanın, çaba göstermenin, emek sarf etmenin önemini vurgulamaktadır. Bu doğrultuda kişinin kendi Anka kuşunu kendisinin oluşturmasının önemi ifade eder.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.