1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Zümrüt Faciasından Ders Almak
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Zümrüt Faciasından Ders Almak

A+A-

Şehrimizde 2004 yılında 92 kişinin ölümüyle sonuçlanan Zümrüt Sitesi faciasının 9.yılına gelindi. Allah bir daha bu acıları bizlere yaşatmasın.
Ancak, hala Zümrüt enkazının ortadan kaldırılmaması herkes gibi beni de merak içinde bıraktı. Umarız kısa zamanda yetkililer bu konuda gerekenleri yaparlar.
Konyalılar olarak artık Zümrüt Sitesi gibi bu enkaz alanlarında bu anmaları yapmak istemiyoruz.

Bir daha böylesine acılar yaşamak istemiyorsak şimdiden gereken tedbirleri almalıyız.
Bu konuda herkes elini taşın altına koymalı ve yapılması gerekenler biran önce yapılmalıdır.
Her ne kadar şehrimiz depremlerin az olduğu bir bölgede olmasına rağmen, geçen depremlerde hasar gören binalar güçlendirilmeli.
Hasar gören ve kullanım ömrünü doldurmuş binaların tehlike arz ettiğini hiçbir zaman unutmamalıyız.
Eğer bu binalar güçlendirme yapılmayacak türden ise yıkılıp yenisi yapılmalıdır.
Tabi ki, bu anlamda bütün kurumlarımız üzerine düşen görevleri eksiksiz yerine getirmeli. Çünkü en ufak bir ihmal insanlarımızın hayatını sona erdirdiği gibi, arkasından bir sürü sorunu da beraberinde getiriyor.
Öyle ise şimdiden yapılması gereken ne varsa yapmalıyız.
&&&

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar’ın Zümrüt faciasıyla ilgili açıklamasını sizlerle paylaşmak istedim.

Ali Çınar, Zümrüt Sitesi faciasının 9. yılında olayı hüzünle andıklarını ve bir daha yaşanmaması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ederek; “2 Şubat 2004 tarihi şehrimizde bir dönüm noktası olan, gelişen olayların neticelerini ağır atlattığımız elim ve acı verici hadiselerin yaşandığı ve hatırlamak istemediğimiz bir tarih. Allah bir daha bu acıları bizlere yaşatmasın. Yapılardaki taşıyıcı sistem, insanın iskelet sistemi ve omurgası gibidir. Kullandığımız yapıların dekorasyon gibi kısımlarında birçok kez değişiklik yapabiliriz, ancak yapının taşıyıcı sistemi bir defa yapılır. Taşıyıcı sistemin tasarımından, uygulama aşamasına ve denetim mekanizmasına kadar her ayrı kısım, yapılaşma sürecinde emniyet açısından en önemli süreçtir. Burada biz inşaat mühendisleri olarak, çok büyük sorumluluk ve misyon yüklenmekteyiz. Bunun için gerçekten çok çalışıyoruz. Yapıların kullanım alanlarında yapılmak istenilen değişikliklerde, ilgili idarelerden izin alınmalı ve binanın statik proje müellifi olan inşaat mühendislerine mutlaka başvurulmalıdır” diyor.

Ali Çınar, yapılardaki taşıyıcı sistemin hayati önemine dikkat çekerken, yapıların kullanım alanlarında yapılmak istenen değişikliklerde mutlaka bir inşaat mühendisine başvurulmasının yanında gerekli kurumlardan izin alınmasının önemini hatırlatıyor.
Burada benim söyleyebileceğim diğer bir konu da bina sahiplerinde vicdani bir sorumluluk bilincinin gelişmesi gerektiğidir.
İhmal edilmeyecek kadar önemli olan bu konuda daha hassas davranmalıyız.
&&&

Hayatın bir gerçeği olan depremle de yaşamayı öğrenmeliyiz.
İnşaatlarda yerine getirilmesi gereken şartları yerine getirmeliyiz. Depreme dayanıklı binalar ve konutlar yapılmalı.

Bu binaların denetleme mekanizmaları devlet ve kamu kuruluşları eliyle daha da verimli hale getirilmeli. Bunun yanında şehrimizdeki mevcut yapı stokunun deprem envarteri çıkarılmalı. Bu konuyla ilgili kurum ve kuruluşlar acil olarak ortak bir çalışma başlatmalı.
Kamuoyu bilinci artırılırken, ilgili kamu ve devlet kurumları tarafından halkımızı bilinçlendirilmeli. Bu konunun üzerinde titizlikle durulmalı.
Zira kaybedecek vaktimiz yok. Bir daha Zümrüt faciası gibi faciaları yaşamak istemiyorsak, şimdiden gereken tedbirleri almaktan başka çaremiz yoktur.
Zaten Zümrüt faciasının acısını içimizde her an yaşıyoruz. Unutmadık, asla da unutmayacağız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.