Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya Gazze çağrısı: Ateşkese destek olun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya Gazze çağrısı: Ateşkese destek olun!
Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, Filistin-İsrail arasındaki çatışmaların bir an önce bitmesi konusunda dünyaya çağrıda bulundu. "Bir an önce Gazze’de insani ateşkesin tesisine yönelik girişimlere samimiyetle destek olmaya davet ediyorum" dedi.

Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın, 7 Ekim sabahı "Aksa Tufanı" adıyla başlattığı kapsamlı saldırı sonrası İsrail'in Gazze'ye başlattığı hava saldırılarında 14. güne girildi.

İsrail, el-Ehli Baptist Hastanesi'ni ABD yapımı füzeyle hedef aldı. Korkunç saldırıda en az 471 kişi hayatını kaybetti, 28'i ağır olmak üzere 342 kişi de yaralandı. İsrail'in sivilleri hedef almasına tepkiler çığ gibi yükselirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da tepki geldi.

Gazze'deki insani durumla ilgili yaptığı birçok açıklamada, sivillerin katledilmesini ve sivil yaşam alanlarının bombalanmasını lanetleyen Erdoğan, "Türkiye, daha fazla masum kanının akmaması için elinden geleni yapmaya devam edecektir" dedi.

İsrail'in soykırıma varan operasyona imza attığını söyleyen Erdoğan bunların bir an önce durmasını ve kalıcı barışın sağlanması için dünyaya çağrıda bulundu.

Cumhrubaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde:

"Gazze’ye yönelik saldırıların genişlemesi daha fazla acı, ölüm ve gözyaşından başka hiçbir şey getirmeyecektir. Çocukları, kadınları, sivilleri katlederek; hastaneleri, okulları, camileri, kiliseleri bombalayarak güvenliğin sağlanamayacağı açıktır. Zulümle âbâd olunmaz.

"CİNNET FURYASINDAN KURTULMALIYIZ"

İsrail yönetimi, hatadan geri dönmek, devlet aklıyla hareket etmek yerine, bölge dışı aktörlerin de kışkırtmasıyla örgüt gibi davranmaktadır. Batılı ülkelerin teşvik ettiği, Batılı medya kuruluşlarının âdeta meşrulaştırma yarışına girdiği bu cinnet furyasından bölgemizin bir an önce kurtarılması gerekmektedir.

"SOYKIRIMA VARAN BİR OPERASYON"

Tüm devletleri ve uluslararası kuruluşları bir an önce Gazze’de insani ateşkesin tesisine yönelik girişimlere samimiyetle destek olmaya davet ediyorum. İsrail yönetimine sivillere yönelik saldırılarının kapsamını asla genişletmemesi ve soykırıma varan operasyonlarını derhâl durdurması çağrımızı yineliyorum.

"KALICI İSTİKRARA KAVUŞABİLİRİZ"

Müslümanların, Yahudilerin, Hristiyanların ve bu topraklarda yaşayan herkesin emniyetini garanti edecek yeni mekanizmaların kurulmasıyla bölgemizin kalıcı istikrara kavuşacağına inanıyoruz. Türkiye, daha fazla masum kanının akmaması, daha fazla insani trajedinin yaşanmaması ve Filistin’deki çatışmaların geri dönülmez noktaya varmadan çözümü için üzerine düşeni yapmaya devam edecektir."

Kaynak:Anadolu Ajansı (AA)