WFP'den Gazze ve Batı Şeria'da 800 bini aşkın kişi için acil yardım operasyonu

WFP'den Gazze ve Batı Şeria'da 800 bini aşkın kişi için acil yardım operasyonu
Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, Gazze ve Batı Şeria'da zor koşullarla karşı karşıya olan ve gıda, su ile diğer temel ihtiyaç malzemelerine erişimi olmayan 800 binden fazla kişiye gıda tedariki için acil yardım operasyonu başlattığını duyurdu.

Merkezi Roma'da bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı'ndan (WFP) yapılan yazılı açıklamada, "BM Dünya Gıda Programı, Gazze ve Batı Şeria’da zor koşullarla karşı karşıya olan, gıda, su ve temel ihtiyaç malzemelerine erişimi olmayan 800 binden fazla kişiye kritik gıda yardımı sağlamak için bir acil operasyon başlattı." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, WFP'nin insani yardımların Gazze'ye girişini sağlamak için insani koridorların kurulması ve WFP personeli ile temel ihtiyaç malzemelerinin güvenli ve herhangi bir engel olmadan geçişi için çağrı yaptığı belirtildi.

Açıklamada, "WFP, ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmesi için acil, finansmana ve erişime gereksinim duyuyor. Bu kritik durumu yönetebilmek için gelecek 4 hafta içinde toplam 17,3 milyon ABD dolarına ihtiyaç var." ifadesi de yer aldı.

WFP'nin ayrıca, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) ile beraber pazartesi günü 73 bin kişiye hazır gıda dağıttığı, yine Gazze'de ve Batı Şeria’da 164 bin kişiye nakdi yardım yapmaya başlayacağı da belirtildi.

Play VideoShare video

Bu arada WFP'nin, stokların tükenmesi nedeniyle yerel dükkanlarda gıda ürünleri bulunup bulunmadığı konusunda da endişe duyduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Batı Şeria ile Gazze arasındaki tüm sınırlar ve kontrol noktalarının kapalı olması, ihtiyaç duyulan yardımın girişini engelleyerek krizi daha da kötüleştiriyor." ifadesi kullanıldı.