Dünya Öğretmenler Günü ne zaman, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü mü?

Dünya Öğretmenler Günü ne zaman, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü mü?
 Muhabir
Dünya öğretmenler günü tarihi konusunda kafa karışıklığı yaşayanlar arama motorlarına yöneldi. Bir nesli yetiştirme görevini üstenen öğretmenlerin günü bazı ülkelerde farklı tarihlerde kutlanıyor. Peki, Öğretmenler günü 5 Ekim mi 24 Kasım mı, ne zaman?

Öğretmenler günü birçok ülkede ulusal olarak kutlanıyor. Türkiye’de 24 Kasım öğretmenler günü kutlanırken bazı ülkelerde öğretmenler günü farklı bir tarihte kutlanıyor. Peki, Dünya Öğretmenler Günü ne zaman, Dünya Öğretmenler Günü neden 5 Ekim'de kutlanır?

ÖĞRETMENLER GÜNÜ 5 EKİM Mİ 24 KASIM MI, DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ NE ZAMAN?

"Dünya Öğretmenler Günü" her yıl 5 Ekim tarihinde kutlanmaktadır. 1994'ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

5 Ekim günü, 1966 yılında Paris'te gerçekleşen "Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı"nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından "Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi"nin oy birliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Türkiye’de ise Mustafa Kemal Atatürk'ün başöğretmen olduğu 24 Kasım günü, 1981 Atatürk Yılı'nda Kenan Evren tarafından Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir.

Atatürk Yılı ilan edilen 1981 yılında 12 Eylül Askerî İdaresi tarafından başlatılmış bir uygulamadır. Darbeden 1 yıl sonra ilan edilmiştir.

24 Kasım'ı Öğretmenler Günü ilan eden dönemin Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, ilk 24 Kasım kutlama mesajında öğretmenlere şöyle seslenmişti: "Sevgili Öğretmenler, 24 Kasımlar sadece Öğretmenler Günü olarak anılmasın, bugün aynı zamanda en büyük öğretmen Atatürk'ün ideallerinin gerçekleşmesi günü de olsun. Ayrıca bugün; birlik, beraberlik ve bütünlük içinde yarının Türk çocuklarının Atatürk'ün özlediği şekilde yetiştirildiklerinin de ant günü olsun. Bu vesile ile hepinize mutlu ve aydınlık yarınlar diler, sevgiler sunarım."

Kaynak:Konya'nın Sesi