Aile Danışmanı Özlem Bilgi Konuştu! Bu Yıl En Çok Gazzeli Çocuklar Kaybetti!

Aile Danışmanı Özlem Bilgi Konuştu! Bu Yıl En Çok Gazzeli Çocuklar Kaybetti!
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, çocukların doğuştan gelen haklarını korumak için 1989 tarihinden beri her yıl dünya çapında kutlanıyor. Peki, bu yıl kutlamaya değer olaylar Dünya’da yaşandı mı? İsrail'in hedefindeki çocuklar her şeye rağmen hayata...

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, çocukların doğuştan gelen haklarını korumak için 1989 tarihinden beri her yıl dünya çapında kutlanıyor. Peki, bu yıl kutlamaya değer olaylar Dünya’da yaşandı mı? İsrail'in hedefindeki çocuklar her şeye rağmen hayata tutunuyor. Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre 7 Ekim'den bu yana 12 bin 300 Filistinliden yaklaşık 5 bin çocuk katledildi, 577 bebek hayatını kaybetti.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne özel ve Gazze’deki çocuklara yapılan zulüm hakkında gazetemize konuşan Geleceğe Yön Ver Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Aile Danışmanı Özlem Bilgi, “ Çocuk hakları, hem kanunen hem ahlaki olarak dünya üzerindeki bütün çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel bir kavramdır. Göçmen ve savaş mağduru çocuklar bu yıl çok fazla hak ihlali ile karşı karşıya kaldılar. Güvenlik sorunları, ayrılma ve kayıp, eğitim hakkından mahrum kalma, sağlık sorunları ve sosyal uyum gibi birçok zorluk yaşadılar” ifadelerini kullandı.

ocuk-haklari-2.jpg

‘BU YIL EN ÇOK GAZZE’DEKİ ÇOCUKLARIN

HAKLARI İHLAL EDİLDİ’

Bu yıl en çok göçmen ve savaş mağduru çocukların haklarının ihlal edildiğinin altını çizen Geleceğe Yön Ver Derneği Yönetim Kurulu ve Aile Danışmanı Başkanı Özlem Bilgi, “18 yaşının altında olan her birey bir çocuktur. Dünya Sağlık Örgütü ’nünde ve birçok ülkenin kabul ettiği bir tanımdır. Türkiye’de de bu tanım geçerlidir. Her birey doğuştan itibaren kazanmış olduğu haklar vardır. Çocuk hakları temelde yaşama hakkı ile başlar. 18 yaşına kadar her çocuk bir yetişkin tarafından korunmaya muhtaçtır. Her çocuk bir yetişkini örnek alarak onu taklit ederek hayata kendini hazırlar. Her yetişkin çocuk haklarını bilmeli ve yetiştirilen çocuklara bunu yetişkinler öğretmelidir. Hayatı bizlerden deneyimleyen çoğu çocuğun kendi haklarından haberi olmadan büyüyor. Çocukların eğitim, yaşama, sağlık, barınma ve mevsimine göre giyinme hakkı olduğunu çocuklarımıza öğretmeliyiz. “Bu haklar ne kadar korunuyor?” diye sorduğumuzda bu konu tartışılır. Ne dünyada ne Türkiye’de tartışılması gereken bir konudur. Göçmen ve savaş mağduru çocuklar bu yıl çok fazla hak ihlali ile karşı karşıya kaldılar. Güvenlik sorunları, ayrılma ve kayıp, eğitim hakkından mahrum kalma, sağlık sorunları ve sosyal uyum gibi birçok zorluk yaşadılar” şeklin konuştu.

62401767.jpg

FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR HAKLARINDAN

MAHRUM EDİLDİ!

Filistinli çocukların en temel haklarından mahrum kaldıklarını ifade eden Aile Danışmanı Özlem Bilgi, “Filistinli çocuklar en temel haklarından mahrum bırakılıyor. Filistinliler kuşatma altındaki bölgede bebek bezi, bebek maması ve yiyecek gibi temel malzemelerin tükendiğini söylüyor. Kuzey Gazze'den güneye taşınan çocuklar da dahil olmak üzere yerinden edilmiş yüz binlerce Filistinli, temel ihtiyaçlara çok az erişimle BM okullarına sığınıyor. Gazze'deki çocuklar, özellikle kuzey bölgesinde, ciddi bir tehlike altında bulunuyor. Binlerce çocuğun yaşadığı bu bölgede, saldırıların durdurulması ve acilen çocuk sağlığı tesislerine yönelik destek sağlanması gerekiyor. Ayrıca, yakıt ve tıbbi malzeme temini acil bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Bu zor durumda olan çocukların güvenliğini sağlamak için uluslararası toplumun hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etmesi kritik öneme sahiptir” açıklamalarında bulundu.

ocuk-haklari-1.jpeg

‘BM FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR İÇİN HAREKETE GEÇMELİ’

BM’nin Filistin’deki çocuklar için derhal harekete geçmesini gerektiğini ifade eden Bilgi, “Bu zor durumda olan çocukların güvenliğini sağlamak için uluslararası toplumun hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etmesi kritik öneme sahip. Tüm devletlerin işgal altındaki Gazze Şeridi’nde çatışmanın tüm taraflarından acilen ateşkes talep etmek üzere derhal harekete geçmesi gerekmektedir. Dünya Çocuk Hakları Günü'nde, tüm çocuklara güvenli, sevgi dolu ve eğitimle dolu bir gelecek diliyorum. Her birinizin benzersiz yetenekleri ve potansiyeli var. Unutmayın ki sizler, yarının liderleri ve dünya değiştiricilerisiniz. Haklarınızı bilmek, korumak ve diğer çocuklarla paylaşmak önemlidir. Sevgi, eğitim ve güven içinde büyümeniz dileğiyle” dedi. •Gizem Başar

Kaynak:Haber Kaynağı