Ayasofya'da kılıçlı hutbe gündem oldu!

Ayasofya'da kılıçlı hutbe gündem oldu!
İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken, kanlı hastane saldırısı sonrası ilk cuma namazında Ayasofya'daki görüntü dikkat çekti. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hutbeye kılıçla çıktı. O görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

İsrail ordusunun 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanı her geçen dakika artıyor. Saldırıların başladığı günden beri, bugün ikinci cuma namazı kılındı. Mescid-i Aksa'da namaz kılmak isteyen Filistinliler yine İsrail'in müdahalesiyle karşılaştı. Türkiye'de de çok sayıda vatandaş cuma namazı sonrası sokaklara inerek İsrail'in saldırılarını protesto etti. Ayasofya'da kılıçlı hutbe de dikkatlerden kaçmadı.

aw057567-10.jpg

ALİ ERBAŞ AYASOFYA'DA KILIÇLA HUTBEDE

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş Cuma namazını Ayasofya Camii'nde kıldırdı. Erbaş, hutbeyi okumak için minbere elinde kılıç ile çıktı.

İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırıları konu alan "Rahmet ve Sekinet Müjdesi: İnşirah Suresi" başlıklı Cuma hutbesini okudu. Hutbesinde tüm insanlığa seslenen Erbaş, mazlumun yanında durma çağrısı yaptı.

"BİR FERAHLIK MUTLAKA GELECEKTİR"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Bizler inanıyoruz ki her hüznün ardından bir sevinç, her sıkıntının ardından bir ferahlık mutlaka gelecektir. Zira Cenâb-ı Hak, peygamberleri ve inananları hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır. Onları, zalimlerin ve düşmanların insafına asla terk etmemiştir. Hz. Nuh'u tufanın helakinden, Hz. İbrahim'i Nemrut'un ateşinden, Hz. Musa'yı Firavun'un zulmünden, Hz. Yusuf'u zindanın karanlığından kurtarmıştır. Ve nihayet, Peygamber Efendimiz (s.a.s)'i inkârcıların türlü eza ve cefasından felaha çıkarmış, ona nice fetih kapıları açmıştır" diye konuştu.

"MASUM İNSANLAR VAHŞİCE KATLEDİLİYOR"

İnsanlık tarihinin şahit olduğu en büyük zulümlerden birinin Gazze'de yaşandığını söyleyen Erbaş, "Bebek, çocuk, kadın, yaşlı demeden masum insanlar vahşice katlediliyor. Evler, camiler, okullar ve hatta hastaneler acımasızca bombalanıyor. Bütün dünyanın gözü önünde büyük bir insanlık suçu işleniyor. Binlerce masum insan aynı anda can verirken insaf ve vicdanını kaybetmiş dünya bu soykırımı sadece seyrediyor. Mazlumun ırkına, diline ve dinine bakılmaz. Zalim Müslüman mazlum gayri müslim olsa bile bizim inancımız dinine ırkına bakmadan zalime karşı mazlumun hakkını korumayı, onun yanında yer almayı emreder. Gayrimüslim mazlumun hakkını zalim Müslümana karşı korur" dedi.

aw057567-06.jpg

"ZULÜMLE ABAD OLANIN SONU BERBAT OLUR""

Tüm insanlığa seslenen Erbaş, "Buradan, mazlumların hamisi Fatih Sultan Mehmet'in bize emaneti Ayasofya minberinden Tüm insanlığa sesleniyorum ve herkesi zalimin karşısında mazlumun yanında olmaya davet ediyorum. Unutmayın, tarihten ders alın. Zulümle abad olanın sonu berbat olur" dedi.

OSMANLIDA DA KILIÇLA HUTBEYE ÇIKMA GELENEĞİ VARDI

İslam Tarihçisi Prof. Dr. Ziya Kazıcı kılıçla hutbeye çıkma geleneğinin kesin tarihinin bilinmediğini söylerken bu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kazıcı, Osmanlı döneminde de padişahların tahta çıkma törenlerini cuma günü yaptığını ve padişahların ilk hutbeyi kılıçla okuduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

Bir rivayete göre Hz. Ömer'in bu geleneği uyguladığını belirten Kazıcı, "Müslüman devletler, bir şehri savaşla fethettikten sonra oranın en büyük yerlerinde kılıçla hutbe okuturdu. Kılıçla hutbe geleneği oranın savaşla fethedildiği anlamına geliyor." dedi.

Kaynak:İhlas Haber Ajansı (İHA)