Fosfor bombası nedir? Fosfor bombası etkileri nelerdir?

Fosfor bombası nedir? Fosfor bombası etkileri nelerdir?
Fosfor bombasının etkileri bazı bölgelerde bu silahların kullanıldığı iddiaları sonrasında merak konusu olmuştu. Peki, tam olarak fosfor bombası nedir, neden bu kadar tehlikeli ve etkileri neler?

Ölümcül sonuçlar doğuran ve kimyasal silahlar sınıfına dahil edilebilecek etkilere sahip olan bomba atıldığı bölgedeki canlıların tamamını etkiliyor. İşte bombanın etkilerine dair bazı bilgiler…

FOSFOR BOMBASI NEDİR, ETKİLERİ NELERDİR?

Fosfor buharının solunması, akciğerlerde ani hasarlara yol açarak kişinin nefes alamamasına neden olabilir. Bu durum, bireyin içten yanmasına yol açarak, dış kısımda çok az belirti göstermesine rağmen ciddi yanıklara yol açar.

Beyaz fosforun etkisi altında kalan bireylerin çoğunlukla giysilerinde belirgin bir hasar oluşmazken, vücut iç kısmında ciddi yanıklar meydana gelir. Yanma süreci başladığında bu reaksiyonu durdurmak neredeyse imkansızdır. Dünya genelinde birçok insan hakları grubu, fosfor bombalarının kimyasal silahlar sınıfına dahil edilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu taleplerini, fosfor bombalarının uluslararası antlaşmalarda açıkça yasaklanmadığına dayandırmaktadırlar.

Fosfor bombası, ölümcül olabilen zehirli bir bileşen içermektedir. Bu bileşen, derin yanıklara sebep olmasının yanı sıra, karaciğer, kalp ve böbrek gibi organlara da zarar verebilir. Fosfor bombası, deriden sızarak organlara zarar veren ve kısa sürede bireyi ciddi şekilde etkileyen son derece tehlikeli bir silahtır.