Kahverengi kokarca için seminer düzenlendi

Kahverengi kokarca için seminer düzenlendi
 İnternet Editörü
Alaplı Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Odası işbirliğiyle düzenlediği Eğitim programında "Kahverengi kokarca ve filiz güvesi zararları" ana konu başlıkları üzerinden İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri tarafından...

Alaplı Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Odası işbirliğiyle düzenlediği Eğitim programında "Kahverengi kokarca ve filiz güvesi zararları" ana konu başlıkları üzerinden İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri tarafından sunum yapıldı.

Zonguldak'ın Alaplı Belediye Kültür salonunda düzenlediği eğitim programında "Kahverengi kokarca ve filiz güvesi" zararlılarına karşı Tarım çiftçiler bilgilendirildi. Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde yapılan eğitim programıyla ilgili bilgi veren Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ziraat Mühendisi Serkan Bulut, Muhtarlar ve çiftçilere yönelik Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün katkılarıyla eğitim programı düzenlendiğini dile getirdi.

Bulut, "İlçemizde çiftçilik yapan 200 civarında Muhtar ve çiftçimizin katıldığı eğitimde kahverengi kokarca ve filiz güvesi zararlılarıyla ilgili bilgiler verildi. Bilindiği gibi son yıllarda fındıkta en önemli tehlike kahverengi kokarca zararlısı ve filiz güvesidir. Bu zararlılarla hem üreme dönemlerindeki mekanik mücadele hem de zirai mücadele oldukça önemlidir. Bu konuda kadınlarımızın erkeklerden daha çok çalışkan olduklarını bildiğimiz için bu eğitim programını düzenledik. Kadın çiftçilerimize yönelik eğitim programlarımız devam edecektir" dedi.

Alaplı Tarım ve Orman İlçe Müdürü İzzet Yılmaz ise Alaplı'nın fındık üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Kahverengi Kokarca zararlısının fındık üretimini olumsuz etkilediğini ve bu nedenle mücadelesinin büyük bir önem taşıdığını vurguladı. Biyolojik mücadele yöntemlerinin kullanılmasıyla çiftçilerin kimyasal ilaç kullanımını azaltabileceğini ve doğaya daha dost bir tarım uygulamasının sağlanacağını ifade etti. Eğitim Programına , Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürü Nihat Ağan, Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü ziraat mühendisi Serkan Bulut, Alaplı İlçe Tarım ve Orman Müdürü İzzet Yılmaz, Ziraat Odası yönetim kurul üyeleri ile muhtarlar ve çiftçiler katıldı.