Konya'da Eşrefoğlu Camii Günü etkinlikleri

Konya'da Eşrefoğlu Camii Günü etkinlikleri
Konya’nın Beyşehir ilçesinde bu yıl 725’inci yılı kutlanan UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan tarihi Eşrefoğlu Camii Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencileri ödülleri verildi.

Tarihi Eşrefoğlu Camii önünde gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Beyşehir Müftüsü Veysel Kükrek, Eşrefoğlu Camisi’nin geçtiğimiz yıl UNESCO’nun dünya kültür mirası asıl listesine girdiğini hatırlatarak, “Beyşehir İlçe Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak İlçe Kaymakamlığımızın önderliğinde camimizin kültür çalışmalarına katkı sağlamak adına bir yarışma düzenledik. Bunu her yıl Mayıs ayındaki son pazar gününde kutlayacağımız bu yıl ilkini 26 Mayıs’ta kutladığımız Eşrefoğlu Cami Günü’nde gerçekleştirdik. Liseler arası kara kalem ve ortaokul öğrencileri arasında da fotoğraf çekme yarışması düzenledik” dedi.
Törene katılan Beyşehir Kaymakamı Mehmet Kemal Akpınar da UNESCO dünya kültür mirası asıl listesine alınan Eşrefoğlu Camisi’nin sadece bölge için değil artık hem Türkiye hem de tüm dünya için önemli bir tarihi eser niteliği taşıdığını dile getirerek, “Tarihi camimizin dünya listesine girmesi hem tanınırlığı hem de bilinirliği açısından çok faydalı olacaktır. Bu organizasyonun faydalı olacağını düşünüyorum, emeği geçelere, katılım gösteren öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından yarışmalarda dereceye giren isimlere ödülleri Kaymakam Akpınar, Müftü Kükrek ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk tarafından verildi. Yarışmalarda dereceye giren isimler şu şekilde:
“Karakalem: Miyase Yılmaz (birinci), Elif Ezgi Dereli (ikinci), Türkan Turhan (üçüncü). Fotoğraf: Sevde Nur Korucu (birinci), Elif Başoğlu (ikinci), Mehmet Sert (üçüncü).”

Kaynak:İHA