30 Bini Aşkın Ürün Çeşidi Olan Konyalı Firmanın Rotası Amerika

30 Bini Aşkın Ürün Çeşidi Olan Konyalı Firmanın Rotası Amerika
Sektöre 1975 yılında Türkiye’nin ilk süspansiyon ve direksiyon parçaları üreticisi olarak adım atan AYD Otomotiv, 30 bini aşkın ürün çeşidi ile rotasını Amerika'ya çevirdi

İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl 17.si gerçekleşen Automechanika İstanbul, çok sayıda ülkeden 1.450 katılımcıyı yine aynı çatı altında buluşturdu. Sektöre 1975 yılında Türkiye’nin ilk süspansiyon ve direksiyon parçaları üreticisi olarak adım atan AYD Otomotiv, süspansiyon grubu ürünleri yanında fren grubu ürünleriyle de yer aldığı Automechanika İstanbul’da fuarın dikkat çekenleri arasındaydı.
İSTİHDAM ODAKLI YENİ YATIRIMLAR
İmza attığı ve hayata geçirdiği yatırımlarla sektör ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı kendine misyon edinen AYD Otomotiv, fren diskinde üretim kapasitesini artırdı. Söz konusu yeni yatırımla Türkiye ekonomisine daha fazla istihdam ve katma değer sağlayan AYD, bu yeni yatırımla küresel fren diski pazarında daha da büyüyerek gücüne güç kattı.
50 milyonu aşan yıllık üretim kapasitesi, 30.000’den fazla benzersiz ürün çeşitliliği ile binek, hafif ticari araçlar için sektöründe dünyanın en büyük kampüsünde üretim gerçekleştiren AYD Otomotiv, direksiyon & süspansiyon parçaları, fren balatası ve fren diski ürünleri üretimi ile güçlü, dinamik ve fark yaratan firma olmaya devam ediyor.
En yeni ürünleri binek grup, hafif ticari grup ve fren grubu tüm araç markalarını ve en son modellerini yakından takip eden AYD, gündemde olan yeni piyasaya sürülmüş hatta piyasaya çıkmasa bile lansmanı yapılan araç marka ve modelleri yakından takip ediyor.
AR-GE VE İNOVASYON ODAKLI ÜRETİM VİZYONU
Bu araçların süspansiyon yedek parçaları AR-GE merkezinde tespit eden, orijinal numuneleri temin edip, piyasada orijinal yedek parça ile eş zamanlı olarak üretim gerçekleştiren şirket, yeni ürünlerini bayileri aracılığıyla sektörün kullanımına sunuyor. Sektörün global markaları arasına adını başarıyla yazdıran AYD, 225.000+ metre kare kapalı, 350.000+ metre kare alanda 5.000+ personeli ve üretimini gerçekleştirdiği 14 bağımsız fabrikasında; ‘’Her Şey Tek Çatı Altında’’ sloganı ile %100 yerli %100 milli projesi ile üretmeye ve ülkemize hizmet etmeye devam diyor.
İHRACATTA YENİ ROTA AMERİKA PAZARI
Türkiye’nin en büyük firen diski üretim tesisini devre almaya hazırlanan şirket, üretiminin % 90’ını Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkeye ihraç ediyor. Sektöre dönük yatırımlarına tam gaz devam eden kuruluş, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu (İSO 500) 2022 yılı araştırma sonuçlarına göre 8 basamak yükselerek 176. sırada yer aldı. Sektörünün yüz akı şirketlerinden biri olmaya devam eden AYD, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 91. firması olurken, en çok istihdam sağlayan 35. firma olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Kaynak:Haber Merkezi