Dünya'nın En Eski Yerleşim Yeri Konya'da Yarın Açılıyor!

Dünya'nın En Eski Yerleşim Yeri Konya'da Yarın Açılıyor!
Konya'nın Çumra ilçesinde bulunan Çatalhöyük'te yapılan Tanıtım ve Karşılama Merkezi yarın açılıyor.Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi açılışına çok sayıda katılımcının katılması beklenirken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un...

Konya'nın Çumra ilçesinde bulunan Çatalhöyük'te yapılan Tanıtım ve Karşılama Merkezi yarın açılıyor.

Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi açılışına çok sayıda katılımcının katılması beklenirken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katılım sağlayacağı bildirildi.

Çatalhöyük'ün tüm dünyada daha fazla tanınması için Konya’ya kazandırılan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezimizle bölgeye gelen ziyaretçileri karşılamaya hazır.

2023-07-catal13-1.jpg

ÇATALHÖYÜK NEREDE?

Mezopotamya dışında yer alan Anadolu’daki en önemli yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük’ün tarihi M.Ö 7400 yılına dayanmaktadır. Çatalhöyük Konya’nın en önemli turizm alanlarından biridir. Tarımın başladığı ilk yer olarak kabul edilen Çatalhöyük’te insanların avcılık ve toplayıcılıktan yerleşik hayata geçtiği ve sosyal hayatt arkeolojik kazılarda, insanların avcılık ve toplayıcılıktan daha çok tarım malzemeleri üretmeye başladığı görülmektedir. Yerleşik hayata geçiş yalnızca geçim kaynaklarında değişikliğe yo açmamış, tarımla birlikte mimaride de büyük değişiklikler yapılmıştır. Çatalhöyük’ün diğer tarih öncesi yerleşkelerden ayıran en önemli özelliği ise köy statüsünden çıkarak modern şehirciliğin temellerini atmasıdır.

2023-07-catal13-2.jpg

ÇATALHÖYÜK'E NASIL GİDİLİR?

Bir antik kent olan Çatalhöyük'e ulaşım Konya ya da Çumra ilçesi aracılığı ile mümkün olmaktadır. Konya'dan yaklaşık 50 km, Çumra'dan ise 13 km uzaklıkta olan Çatalhöyük'e ziyaret kişisel araçlar, tur araçları ya da Çumra ilçesinden kalkan dolmuşlar ile sağlanmaktadır. •Buse Aşcı

Kaynak:Haber Kaynağı