Gazze'deki hastane saldırısına Konya'dan tepki! (Tıkla-İzle)

Gazze'deki hastane saldırısına Konya'dan tepki! (Tıkla-İzle)
Gazze'deki hastane saldırısının ardından birçok ilde olduğu gibi Konya'da da İsrail protesto edildi. İşte o anlar...

Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesine yapılan saldırı sonrası Konya Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Platformu ve Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından gösteri yapıldı.

img-5351.jpeg

500 FİLİSTİNLİ ŞEHİT OLDU

İsrail abluka altındaki Gazze'de bulunan El-Ehli Baptist Hastanesi'ni savaş uçakları ile hedef aldı.

whatsapp-image-2023-10-17-at-23-35-27.jpeg

Resmi rakamlara göre 500 sivil vefat ederken çok sayıda yaralı olduğu belirtildi. Filistin'de 3 günlük yas ilan edildi.

whatsapp-image-2023-10-17-at-23-39-23.jpeg

KONYA FİLİSTİN'İN YANINDA

Öte yandan Türkiye'de de bir çok ilde saldırının ardından vatandaşlar sokaklara dökülerek eylem yaptı. Konya'da ise STK ve AGD öncülüğünde vatandaşlar Konya meydanlarında toplanarak İsrail protesto edildi.

İşte o görüntüler...

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı. Gazze'den düzenlenen saldırılarda 299'u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 3 bin kişinin öldüğünü, 12 bin 500 kişinin yaralandığını duyurmuştu. İşgal altındaki Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 61 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 1250 kişinin yaralandığı belirtilmişti. İsrail'in saldırılarında ayrıca 13 gazeteci yaşamını yitirmiştiLübnan sınırında 8 Ekim'de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda 8 Hizbullah, 2 İslami Cihad üyesi, 1 gazeteci, 2 sivil hayatını kaybetti. Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Kaynak:Konya'nın Sesi