Mobil Müze Tırı Karapınar'da ziyaretçileriyle buluştu

Mobil Müze Tırı Karapınar'da ziyaretçileriyle buluştu
Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca hazırlanan "Çanakkale Savaşları Mobil Müze Tırı", Türkiye turu kapsamında Karapınar’da ziyaretçileri ile buluştu.

İHA'nın haberine göre: Cumhuriyet Meydanındaki Mobil Müze Tıra her yaştan insan büyük ilgi gösterdi. Çanakkale Savaşları'ndan kalma materyaller bulunan Mobil Müzede, 17 metrekarelik alanda sergileme yapılıyor. Gezici müzede, led ekranlarla muharebelerin başlangıcından sonuna kadar yaşananlar kronolojik sırayla anlatılıyor. “Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi” cepheden günümüze ulaşan savaş objelerini, askerleri betimleyen heykelleri ve çeşitli görsel içeriklerin yansıtıldığı ekranlarıyla ziyaretçilerine adeta o günleri yeniden yaşatıyor. Özellikle tarihî yarımadaya gelemeyecek olan dezavantajlı gruplara bu mirası ulaştıran müze her yaştan insan tarafından dikkatlice ziyaret ediliyor.

aw178688-02.jpg

Karapınar İlçe Millî Eğitim Müdürü Ahmet İçalan, “Çanakkale ruhunu ülkemizin her yerinde hissedip yaşatmalıyız. Çanakkale Mobil Müze insanlarımızın dikkatini Çanakkale'ye çekmek, Çanakkale'yi daha iyi anlatmak ve anlamak için çok önemli” dedi.

Kaynak:İHA