Tahkim, Akşehirspor’un 3 puanını geri aldı!

Tahkim, Akşehirspor’un 3 puanını geri aldı!
Akşehirspor’un Adana 5 Ocak maçında yaşanan kural hatası nedeniyle hükmen galip ilan edilmesi kararını TFF Tahkim Kurulu bozdu. Karara Akşehirspor karara büyük tepki gösterdi.

Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) mücadele veren Akşehirspor’da Tahkim Kurulu şoku yaşanıyor. Kırmızı-beyazlı ekip, 3-1 mağlup olduğu Adana 5 Ocak FK maçında yaşanan kural hatası nedeniyle Amatör Futbol Disiplin Kurulu (AFDK) tarafından 3-0 galip ilan edilmişti. Mücadelede Adana ekibi, 2003 doğumlu futbolcu yerine 1999 doğumlu futbolcuyu oyuna alarak kural hatası yapmıştı. Adana 5 Ocak FK, karara itiraz etti. TFF Tahkim Kurulu da kararı bozdu. TFF’den yapılan açıklamada, “Adana 5 Ocak Spor Kulübü’nün AFDK’nın kararına itirazı incelendi. Kurulumuzun toplantısında incelemeye alınan dosyada, yapılan müzakere neticesinde; itirazın kabulü ile AFDK kararının kaldırılmasına oyçokluğu ile karar verilmiştir” denildi. Bu sonucun ardından şampiyonluk için umutlanan Akşehirspor, büyük hayal kırıklığı yaşadı.

Cevabı Akşehir halkı verecektir

Karara tepki gösteren teknik direktör Cenap Taner, “Adana 5 Ocak müsabakasında yaşanan kural hatası sonucunda Federasyona yaptığımız başvuru sonucunda AFDK tarafından incelenerek lehimize hükmen galibiyet verilmiştir. Federasyondaki yetkililerle Ankara’daki görüşmemde çok açık kural hatası yüzüme de söylenmiştir. Tahkim kurulunun aleyhimize verdiği kararın gerekçesinin ne olduğu belirtilmemiştir. Bu haksızlığa şehrimizin tüm dinamikleriyle sonuna kadar takipçisi olacağından kimsenin şüphesi olmasın. Bu şehrin kaderiyle oynayanlara gereken cevabı Akşehir halkı verecektir” dedi.

‘Pes doğrusu’

Kulüp yönetiminden konuyla ilgili olarak yazılı açıklama yaparak, “Tahkim Kurulu, AFDK’nın bu kararının gerekçesini dahi açıklamadan kaldırmış ve profesyonelde olduğu gibi, amatör futbola da maalesef darbesini vurmuştur. Bu karar hem vicdanları rahatsız ediyor hem de bunca emeğin heba olmasına yol açıyor. TFF’nin koyduğu kuralı Tahkim hiçe sayıyor, pes doğrusu” ifadelerine yer verildi. Spor Servisi

Kaynak:Konya'nın Sesi