Dünyada sadece 50 kişide bulunuyor! Bu kan grubu diğerlerinden çok daha farklıymış

Dünyada sadece 50 kişide bulunuyor! Bu kan grubu diğerlerinden çok daha farklıymış
Dünyada sadece 50 kişide bulunan bir kan grubu var. Bu kan grubu, diğerlerinden oldukça farklı özelliklere sahip. Altın kan olarak da bilinen bu nadir kan grubu, son derece dikkat çekici bir özelliğe sahip.

Altın kan grubunun nadirliği ve dikkat çekici özellikleri, tıp dünyasında da büyük ilgi uyandırmaktadır. Bilim insanları, bu nadir kan grubunun genetik yapısını ve sağlık üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Kısa Dalga'daki habere göre; İnsanların genelinin sahip olduğu A, B, AB ve 0 gruplarının yanısıra, halk arasında enderliği ve faydası dolayısıyla 'altın kan' olarak adlandırılan bir kan grubu daha bulunuyor.
Bilimsel olarak Rhnull (Rhesus null) olarak bilinen ve aşırı nadir olması nedeniyle genellikle "altın kan" olarak adlandırılan bu ender kan grubu, dünyada 50'den az kişide bulunuyor.

2015020305005263997.jpg

ALTIN KAN NEDİR, KİMLERDE BULUNUR?

Altın kan herhangi bir Rh antijeninden yoksun kişilerde bulunur.

IFLSceince'nin haberine göre, oldukça ender olan bu kan grubuna sahip kişilerin genlerinde, diğer gruplardaki proteinleri oluşturacak mutasyonlar olmaması sebebiyle, antijenler hiç oluşmaz.

Rhnull kanı, bağışıklık sistemi için alarm oluşturabilecek herhangi bir antijenden yoksun olduğundan, Rh sistemi içinde nadir kan gruplarına sahip herkes için "evrensel kan" olarak kabul edilir. Bu, Rhnull'un kan nakli için büyük bir potansiyele sahip olduğu anlamına gelir.

Kaynak:Haber Merkezi