Klimanız iyi soğutmuyor mu? Bunu yaptıktan sonra klima daha iyi çalışıyor

Klimanız iyi soğutmuyor mu? Bunu yaptıktan sonra klima daha iyi çalışıyor
Klimanın çok daha iyi çalışmasını sağlayacak tüyolar

Klimanızın iyi soğutmadığını fark ettiniz mi? Endişelenmeyin, çoğu zaman bu sorunu halletmek için basit çözümler vardır.

Klimanızın daha iyi çalışmasını sağlamak için bu ipuçlarını dikkate alarak, hem konforunuzu artırabilir hem de enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bugün sizlere klima bakımı konusunda önemli bir ipucu vermek istiyoruz. Eğer klimanızın iyi soğutmadığını düşünüyorsanız, endişelenmeyin! Klimanızın performansını artırmak için basit bir adım atabilirsiniz.

Klimaya giden elektriği ilk olarak şalterden kesmelisiniz. Parçaları sökeceğiniz ve çeşitli malzemeler kullanacağınız için önlem almalısınız. Elektrik sigortasını kapatmadan temizlik yapmak oldukça tehlikelidir.

Sonraki adımda klimanın üst kapağını sökmeniz gerekir. Kapağı açtığınızda filtreleri dikkatlice yerinden çıkarın. Filtreler hava akımı sırasında tozlanır ve klimanın performansını düşürür. Kullanım kılavuzunu inceleyerek klima filtresinin nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Klima filtresini çıkardıktan sonra ızgaraların üstünü ıslak bez yardımıyla temizleyebilir ve sonrasında kurumaya bırakabilirsiniz.

Kirlenen ve tozlanan klima filtrelerini güzelce yıkayabilirsiniz. Kuruduktan sonra yerlerine takabilirsiniz. Klima temizliği sırasında kurumadan klimayı çalıştırmayın.

Klima temizliği hizmeti sunan firmalar, iç ve ünitenin detaylı temizliği yapmaktadır. İç ünite temizleme çadırı kurarak fırça ve sprey ile ızgaraların temizliğini yaparlar.

Klima Temizlenirken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Filtre ve ızgara temizliğinde fırça kullanılır. Filtreler deterjanlı su ile yıkanabilir. Filtreler söküldükten sonra temizlik spreyleri ve klima temizlik ilaçları kullanılabilir. Temizlik spreyi ve diğer temizlik malzemelerinden kullanacaksanız uzmandan destek almanız gerekir. Cihazınıza ve kendi sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda sprey ve temizlik malzemeleri duvarlara su sıçramasına neden olabilir. Bu yüzden klimayı saracak şekilde temizlik çadırı kurulmalıdır.

maxresdefault.jpg

Klima Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Bahar aylarında temizlik yaptırabilirsiniz. Dış ünitenin her yıl temizlenmesine gerek olmamakla birlikte tozlu ve yağmura maruz kalan ortamlarda duruyorsa bakım gerekebilir. Teknik personel ekibinize temizlik süresini sorabilirsiniz. Her yıl bir kez bakım ve temizliği bahar aylarında yaptırmanız gerekir. Yaz aylarında yoğun olarak çalışacağı için klimanın yüksek verim sağlaması gerekiyor. ( Gazetepencere.com )

Kaynak:Haber Merkezi