Pirinci ve bulguru sakın böyle pişirmeyin! Meğer tüm faydası ortadan kalkıyormuş

Pirinci ve bulguru sakın böyle pişirmeyin! Meğer tüm faydası ortadan kalkıyormuş
Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak için doğru pişirme yöntemlerini öğrenmek ve uygulamak oldukça önemlidir

Pirinci ve bulguru doğru pişirme yöntemleri konusunda bilgi sahibi olmak, bu besinlerin sağlık yararlarından tam anlamıyla faydalanabilmek için oldukça önemlidir. Çoğumuz pirinci ve bulguru pişirmenin basit bir işlem olduğunu düşünüyor olabiliriz, ancak aslında bu tahılların pişirilme şekli, besin değerlerini değiştirebilir ve hatta bazı faydalarını ortadan kaldırabilir.

Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, pirinç ve bulgurun çoğu zaman yanlış pişirildiğini vurgulayıp sağlıklı pişirme şekline yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Bulgur veya pirincin halk arasında uygulanan pişirme tekniğinin yanlış olduğunu anlatan Prof. Dr. Elmacıoğlu, "Pirinci veya bulguru önce kuru ısıda kavuruyorsunuz, ondan sonra suyunu koyarak kendi tekniğinize göre pişirip tüketime hazır hale getiriyorsunuz. Ama pirinç ve bulgurun kavrulmadan pişirilmesi gerekiyor. Kavurma işlemi tahıl grubundaki bütün B grubu vitaminlerini tahrip ediyor. Veya erişteyi evinizde hazırlıyorsunuz ama makarnayı haşlayıp suyunu attığınızda bütün B grubu vitamini suya attığınız için o makarnadan sadece enerji alarak karnınızı doyuyorsunuz, fazlaca da besin öğesi almıyorsunuz" ifadesini kullandı.

B grubu vitaminlerinin kas ve sinir sistemi için gerekliliğinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Elmacıoğlu, "Her vitaminin bir özelliği vardır. Suda eriyen vitaminler ve yağda çözülen vitaminler var. B grubu vitaminler suda eriyen organizmanın çok rahatlıkla absorbe ettiği vitaminler. Kas sinir sistemi ve bütün enerji fonksiyonları için gerekli bir vitamin. Bulguru veya pirinci kavurduğunuz zaman vitamine zarar veriyorsunuz. Zarar verdiğiniz vitamini organizmaya alamıyorsunuz. Alamadığınız vitaminin eksikliğini ise daha sonraki yaşamınızda mutlaka hissedeceksiniz" dedi.

maxresdefault-001.jpg

Pirinç ve bulgur sağlıklı bir şekilde nasıl pişirilmelidir?

Pirinç ve bulgurun nasıl pişirilmesi gerektiğini de anlatan Prof. Dr. Elmacıoğlu, "Örneğin pirinci ve bulguru kendi ölçüsünün 1 buçuk katı kadar kaynamış suyun içine atarak pişirmek lazım veya makarnayı hiç bir koşulda süzmeden suyunu çektirerek tüketmek daha sağlıklı olacaktır" diye sözlerine devam etti.

Kaynak:haber7.com, youtube.com

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Merkezi